Ballıca Mağarası Öne Çıkıyor

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı kapsamında Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Rekreasyon projesine OKA 589 bin TL hibe desteği sağlayacak.

Tokat Valiliğinden yapılan açıklamada Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından TR 83Bölgesinin kalkınma potansiyelini harekete geçirerek yerel yönetimlerin güçlendirilmesine, kentsel dokuların korunması, geliştirilmesi ve restorasyonu ile turizme yönelik kentsel altyapının iyileştirilmesine katkı sağlamak amacıyla “Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Yatırımlarına Mali Destek Programı” geliştirildiği belirtildi.

Bu kapsamda “Ballıca Mağarası Tabiat Parkı Rekreasyon Projesi” hazırlanarak hibe almaya hak kazanıldı ve 21 Temmuz 2016 tarihinde sözleşmesi imzalanarak uygulanmaya başlandı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından geliştirilmiş olan bu programdan yararlanmak amacıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan projenin genel amacı; TR 83 Bölgesinde bulunan Tokat’ın turistik değerine ve kalkınma potansiyellerine katkı sağlayacak, alternatif turizm türü olan eko turizm ve mağara turizmini canlandıracak ve tanıtımını yapacak, dört mevsim hizmet verebilen bir alan oluşturmak ve bu sayede turizm özelinde şehrin bölgesel, ulusal ve uluslar arası düzeyde rekabet edebilirliğinin arttırılması olarak ifade edildi.

Projenin toplam bütçesinin 839 bin 401, 60 TL olduğu, 589 bin 964, 80 TL’lik kısmının Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği olarak, kalan 249 bin 436, 80 TL’lik kısmının ise Pazar Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından eş finansman ücreti olarak karşılanacağı bildirildi.

Başvuru sahibinin Orman ve Su İsleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü olduğu bu projede Pazar Köylere Hizmet Götürme Birliği ortak kuruluş olarak yer alıyor.

Projenin hedef grubu arasında proje sonrasında eko turizme ilgi duyan ve mağarayı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, bilimsel çalışma yapan Gaziosmanpaşa Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri, ilgili gruplar acenteler, tur operatörleri, ilgili kamu kuruluşları ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürlüğü, Pazar Kaymakamlığı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü doğrudan yer alıyor.

Projenin özel amaçları arasında ise şunlar yer alıyor:

1-Ballıca Mağarası Tabiat Park’ını ve Tokat’ı eko turizm noktası olarak öne çıkartmak.

2- Tokat’ın önemli turistik değeri Ballıca Mağarası Tabiat Parkı’nı tanıtmak, bölgesel, ulusal ve uluslararası ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla 1 adet Kır Lokantası, 1 adet Büfe inşa etmek.

3- Böylece tüm ziyaretçilerin daha konforlu şekilde ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak.

Ballıca Mağarası Tabiat Parkında; oturum alanı 248 m2 olan Kır Lokantasında 48 kişilik kır lokantası, 68 kişilik teras, 40 kişilik restoran, bebek bakım odası, mutfak, danışma, bay bayan engelli tuvaletler, elektrik ve temizlik, mekanik odası olacak. Oturum alanı 33.6 m2 olan Büfede depo, tuvalet, çöp odası ve servis alanı mevcut olan yapılar tesis edilecek.