PLEVNE KAHRAMANI GAZİ OSMAN PAŞA

Plevne Kahramanımız Gazi Osman Paşa’yı vefatının 117. yılı anma etkinlikleri kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Tokat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 5 – 7 Nisan 2017 tarihleri arasında anma etkinlikleri oldu.
Bu kapsamda Vali Cevdet Can, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Oktay Düzen, protokol mensupları, Akademisyenler, Gençlik Merkezi Müdürü Kazım Elmas, gönüllü gençler ve halkın yoğun katılımları ile gerçekleştirilen “Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa Tiyatro Oyunu ve Kahramanlık Türküleri programı vardı.
Tokat Gençlik Merkezi Mehmet Akif İnan Spor Salonunda Gazi Osman Paşa ve tüm şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt tarafından Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa hakkında konuşmalarıyla devam etti.
Konuşmaların ardından Şair ve Tiyatro Sanatçısı Ahmet Yenilmez tarafından sergilenen “Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa” adlı tiyatro oyunu katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.
Tiyatro oyununun devamında sahne alan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından Kahramanlık Türkülerinin yer aldığı konser gerçekleştirildi.

Büyük ilgi altında geçen program sonunda Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Gençlerin milli ve manevi duygularını canlı tutarak; tek vatan, tek devlet, tek bayrak, tek millet inancı ve idealini kazandırmak, tarih şuurunun toplumda yerelleşmesini sağlamak, dili doğru, etkin bir şekilde kullanmasını teşvik ederek okuyan, düşünen ve yazan gençliğin oluşmasına katkı sağlamak amacıyla, 15 Ekim 2016 – 1 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Gençlerden Ecdada Mektup 15 Temmuz Şehitlerine” Yarışması sonucunda ilimizde dereceye giren gençlerimize İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan tarafından hediyeleri verildi.