Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi Aş Oldu, İş Oldu

Başçiftlikliler Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından hazırlanan ve Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında desteklenen, “Yöresel Ürünlere Kadın Eli Değdi Aş Oldu, İş Oldu” isimli projenin kapanış programı düzenlendi.

Programın açılış konuşmasını yapan Başçiftlikliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Bolat, 23 Eylül 2016 tarihinde onaylandıktan sonra uygulanmasına başlanan AB Hibe Projesi hakkında bilgiler verdi. Bolat, proje kapsamında açılan kurslara katılan ev hanımlarının, elde ettikleri donanımla, yöresel ürünleri üretip satarak aile ekonomilerine katkı sağlama fırsatı yakaladıklarını söyledi.

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel’in yaptığı selamlama konuşmasının ardından kürsüye gelen Vali Dr. Ömer Toraman ise, “Kadın elinin değdiği her iş güzel olur. Projeye katılan kursiyerlerimize teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasına başladı.

Tokat’ın, coğrafyası çeşitli ve güzel bir memleket olduğunu dile getiren Vali Toraman, “Başçiftlik de etkileyici coğrafyası ile özel bir yere sahip. Doğduğunuz memlekete karşı gönül bağınızı muhafaza ettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Bu proje sayesinde geleneksel lezzetler, yöresel ürünler yeni kuşaklara aktarılmış olacak. Bunlar bizim zenginliklerimiz. Yöresel ürünlerin nasıl pazarlanacağı konusu üzerinde çalışmak, bu işi ticarileştirmek lazım. Satış alanları oluşturabilirsek, projemiz daha da anlamlı hale gelir” dedi.

Konuşmaların ardından, kursu başarıyla tamamlayan 60 kursiyere sertifikaları, Vali Toraman ve diğer protokol mensupları tarafından verildi.

Toplantıya Vali Dr. Ömer Toraman ve eşi Neşe Toraman Hanımefendinin yanı sıra; Başçiftlik Kaymakamı Mesut Tabakcıoğlu, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, kurum müdürleri, Başçiftlikliler Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Abdullah Bolat ile dernek üyeleri katıldı.