Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Damızlık Koç Teke Üretim Tesisini Yapıyor

Tokat’ta yeni kurulan “Tarım Platformu” birinci istişare toplantısını gerçekleştirdi.

Dedeman Otel’de düzenlenen toplantı, Tarım Platformu Basın Sözcüsü ve Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü İsmail Köse’nin yaptığı açılış konuşması ile başladı. Tokat’ın en önemli geçim kaynağının tarım olduğunu ifade eden Köse, yeni kurulan “Tokat Tarım Platformu” hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Tarımın tarafları olan kamu kurum ve kuruluşları ve çiftçi birliklerinin yükünün fazla olduğunu ifade eden Köse, “Sivas’ta başlatılan, tarımın paydaşlarını (Birlik ve Çiftçi Temsilci Kuruluşlarını, Kamu Kurum ve Kuruluşlarını) bir araya getirerek tarımda verimliliği artırmak, pazarlama problemleri, tarıma dayalı sanayi, ürün planlaması ve önceliklerin belirlenmesi hususunda görüş bildirmek ve uygulamaya koymak amacıyla böyle bir platform oluşturuldu” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, “Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği” tarafından sunum gerçekleştirildi.

Daha sonra gündemdeki maddelere geçildi. Gündemin en önemli maddesi olan “Damızlık Koç Teke Üretim Tesisi” yatırımının desteklenmesi üzerine, katılımcılar görüşlerini beyan ettiler. Toplantıda ayrıca Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla canlı hayvan alımının destelenmesi konusu da ele alındı.

TOKAT’TA SAĞLIKLI BİR DİYALOG VAR

Toplantıda konuşan Vali Toraman, tarımın taraflarının aynı masa etrafında bir araya gelmesinin önemli olduğunu ifade ederek konuşmasına başladı. Ortak çözüm üretilmesi için herkesin katkı sağlaması gerektiğini ifade eden Vali Toraman konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Tokat’ta kamu kuruluşları, üniversite, özel sektör ve üreticiler arasında sağlıklı bir diyalog var. Bu da bu platformun gücünü artırıyor.

Tokat, istikametini belli alanlarda çizmiş. Bunların başında da tarım geliyor. Genç nüfus, kırsalda kalmak istemiyor. Bu sosyal değişimler kaçınılmaz. Ancak, tarım sektöründe faaliyet gösteren nüfusun sayısal çokluğu önemli değil. Önemli olan işletmelerin ölçeğini büyüterek, teknolojilerini geliştirerek toplam üretim miktarını artırmak. Tarım kaçınılmaz ve vazgeçilmez bir sektör. Birlikte hareket edilmesi her zaman büyük bir avantajdır”

İstişare toplantısı, yapılan konuşmaların ardından durum değerlendirmesi ile sona erdi.

Vali Dr. Ömer Toraman başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Tokat Milletvekili Celil Göçer, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Müdürü İsmail Köse, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin ile ilgili kurum, kuruluş ve birlik temsilcileri katıldı.