Düve Alım Desteği

Tokat Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin, ilimizde hayvancılığın daha da ileriye götürülmesi amacıyla faaliyetler yürüttüklerini, düve alım desteklemesinin ilimiz için bir fırsat olduğunun altını çizerek üreticilerimizin azami oranda faydalanmaları için gayret gösterdiklerini iletti.

Bu kapsamda “Düve Alım Desteği” 2017 yılı başvurularının devam ettiğini belirten Şahin, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Tokat’ın yetiştirici bölgesi olarak belirlenen 30 ilden biri olduğunu belirtti.

Yetiştirici bölgesi olarak belirlenen 30 ilde düve alım desteklemesinin uygulanacağını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“İlimizin de bulunduğu yetiştirici bölgelerinde gebe düve ve boş düve alımlarına Bakanlığın belirlediği fiyat üzerinden yüzde 30 hibe uygulaması yapılacaktır. İlimizde 20 baş ile 200 baş arasında kombine ve etçi ırklar ile yapılacak düve alımlarına yüzde 30 hibe uygulaması gerçekleştirilecektir. Destekleme kapsamında; Simental, Kırmızı/siyah Angus, Hereford, Limuzin, Şarole, ve Belçika mavisi ırklarında yapılacak düve alımları konusundaki hayvan alımı yatırımlarını kapsamaktadır. Destek kapsamında hayvan alan şahısların 3 yıl süreyle hayvanları işletmelerinde bulundurma zorunluluğu vardır.

Gebe ve boş düve temini noktasında düvelerin alınabileceği yerler;

Hastalıktan Ari işletmeler

Düve yetiştirici merkezleri

TİGEM

Tarım Kredi Kooperatif (TKK) iştirakleri

Damızlık Yetiştirici/Üretici örgütleri merkez birlikleri kendi ortak/üyeleri için

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiricilerimizin 11.09. ve 10.10.2017 tarihleri arasında il/ilçe müdürlüğüne şahsen başvurmaları gerekmektedir.”