OĞUZ KELEŞ “YATIRIMCILARA HER TÜRLÜ İMKANI SUNUYORUZ”

Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Oğuz Keleş, görevi süresince yaptıkları ve yapacaklarını anlattı. Organize Sanayi Bölgesi’nin Tokat’ın lokomotifi olduğunu belirten Keleş bölgedeki çalışan sayısını uzun vadede 15 bin kişiye çıkaracaklarını belirtti.

425 hektarlık alanda 108 firmada 5 bin kişinin çalıştığını belirten OSB Müdürü Oğuz Keleş, 75 hektarlık genişleme ile birlikte 2018 yılında çalışan sayısını 7 bine, uzun vadede 15 bine kadar çıkaracaklarını bildirdi.
OSB’nin genişleme sürecinin başladığına da dikkat çeken Oğuz Keleş, yerel yönetimlerle birlikte Sanayi Odası, Ticaret Odası’nın da işbirliği ile kalkınmaya devam edeceklerini ifade etti.

Organize Sanayi’de atacakları her doğru adımın Tokatlı gençlerin işe girmesi demek olduğunu belirten OSB Müdürü Oğuz Keleş şunları söyledi:
“Organize Sanayi Bölgesi’nde görev almak öncelikle manevi bir sorumluluk. Yani bırakın burada makam, mevkii, liyakatli olmayı bir kenara bırakın, burada görev yapmak manevi sorumluluk, Tokat’a karşı bir sorumluluk. Burada atacağımız her doğru adım Tokatlı gençlerin işe girmesi demek. Bizim birinci önceliğimiz kaliteli firmaları Tokat’a getirmek ve kaliteli yatırımların yapılmasını sağlamak. Ancak burada Tokat’a düşen bir görev de var. Sadece firmaları buraya getirmekle olmuyor. Firmalar buraya geldiği zaman ‘biz ara elemanı bulmakta zorlanıyoruz, bize bunu sağlayacak mısınız?’ diyorlar”

Sağlıklı gelişme adına iyi planlamanın yapılması gerektiğini belirten Oğuz Keleş şunları kaydetti:“Tokat’ta Organize Sanayi Bölgesi 425 hektar alanda kurulmuş, 87 tane kendine ait, 16 adet kiracı, 3 resmi kurum, 2 eğitim kurumu olmak üzere 108 adet işyeri bulunan ve 5 bin kişinin çalıştığı bir yer. Bizim birinci önceliğimiz; Organize Sanayi Bölgesi’nde sağlıklı gelişmeyi sağlamak. Bizim Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yatırım yapılabilecek 10 tane parselimiz kaldı. 3. Etabın bakanlık tarafından onayı alındı. Bu etapta faaliyete geçtiğinde yer sıkıntımız kalmayacak”

OSB’deki firmaların inşaatlarına hız verdiğini kaydeden OSB Müdürü Oğuz Keleş Marangozlar Sitesi’nin de bünyelerine dahil olduğunda organize sanayideki büyümenin daha hızlı bir şekilde devam edeceğini söyleyerek sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bir yıl içerisinde faaliyete geçecek mobilyacılar sitesi 63 dönümlük alan üzerinde kuruluyor. Buraya yapılacak işyerleri üçer yüz metrekarelik 75 adet, 150 metrekarelikte 12 adet kapalı alanı olan iş yerleri yapılıyor”

Yaklaşık 10 milyon TL yatırım maliyeti olan fabrikanın çalışanlarla birlikte yaklaşık 20 bin kişiye katkısı olacağını söyleyen OSB Müdürü Oğuz Keleş“ Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan ve Almanya başta olmak üzere, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Belçika’ya ihracat yapan Şık Makas Şirketler Grubu Tokat’ta ki yatırımına bir yenisini daha ekledi. Yapılacak bu ek tesisle birlikte çalışan sayısı yaklaşık 3 bin kişiye çıkmış olacak” dedi.

Yatırımcıya her türlü imkanı sunmaları gerektiğinin önemini belirten OSB Müdürü Oğuz Keleş şunları kaydetti:
“Göreve geldikten sonra Sayın Valilerimizin, Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’nun, TSO Başkanı Ahmet Arat’ın da büyük katkılarıyla ilk olarak organize sanayi sitesinin doğalgaz sorununa hallettik. Organize Sanayimiz tam olarak tamamlandığında altyapısı, üstyapısı, yeşil alanları, sosyal alanları, yollarıyla çok güzel bir yer olacak”