Tokat Tarım Platformu

Ak Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, Tokat Dedeman Otel’de, Tokat Tarım Platformu Üyeleriyle bir araya geldi.

Prof. Dr. Göçer, İyi olan şeyin pazardaki karşılığını bulmak gerekiyor. Uluslararası Yaş Sebze Meyve Lojistik Merkezinin sözünü aldık. Topraktan pazara kadarki süreci bu şekilde kontrol etmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmanın bir benzerini hayvancıkta da yapmak gerekir. Yaptığımız çalışmalar mutlaka ölçülebilir olmalıdır. Tokat’ın bitkisel üretimde ve hayvancılık alanında durumu nedir. Bunu iyi belirlemeliyiz. Ülkemizde birçok ilde tarımsal kalkınma planları hazırlanmıştır. Önceliklerimizi belirlemeli, hangi projeleri ön plana çıkaracağız bunu belirlemeliyiz. Dedi.

Prof. Dr. Göçer, projelerimizi iyi hazırlanmalıyız. Bitkisel ve hayvancılık her geçen gün önem kazanıyor. Dünyada Tarımsal ve hayvansal gıdaya doğru bir yöneliş var. Bizim Tokatımızın tarımsal ürünlerini markalaştırmamız lazım. Tokat denildiğinde kaliteli et, organik et, lezzetli et konusunda gerekli çalışmaları yapmamız gerekmektedir. Bölgemizin mesela bir karayaka bir koyunu var. Bunun lezzeti mükemmel. Bunların artık daha çok teşvik edilmesi gerekli. Şimdi Damızlık Koç Teke İstasyonu’nun kurulmasıyla binlerce çiftci ve esnafımızın gelirini artıracağız. İfadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Göçer, bitkisel ve hayvancılık sektöründe küçük işletmelerle piyasada hareket ediyoruz. Büyük işletmemiz hala Tokatımız da mevcut değil. Çok çalışarak, kas gücünü kullanarak ilerleyemiyoruz. Artık kaldıraç kullanmalıyız. Tokat’ta ne kadar hayvancılık alanında atıl duruma düşmüş bir tesis varsa canlandırmamız gerekiyor. İnşallah yakın zamanda Tarım Bakanımız Tokatımıza gelecek, dedi.

Prof. Dr. Göçer; ortak akıl heyeti oluşturmalıyız. Herkes başım ağrıyor demiş. Baş ağrısının artık teşhisini koymak gerekiyor. Bizler yaptığımız çalışmalarla ve bunların çıktılarını iyi anlatmakla ses getirebiliriz. İyi hazırlanmış projeler bir sonrası için zemin hazırlıyor. Canlı Hayvan Borsası sözünü aldık. Hayvancılıkla ilgili alt yapıyı hazırlıyoruz. Bize düşen bu alt yapının üst yapısını kurmak olmalıdır. Diyerek sözlerini tamamladı.