BAŞÇİFTLİK”TE NELER YAPILDI

Başçiftlik kış aylarında 1600 metredeki Karacaören yaylası bölgesinde yer alan Başçiftlik Kayak Merkezi ile Başçiftlik Beyazı adıyla geliştirilen bir patates çeşidi ile ulusal basında yer alırken, Başkan Murat Tuncel’in yaptığı proje ve hizmetler ile yerel basında adından söz ettiren ilçelerin başında gelmeye devam ediyor.
Göreve gelmeden önce 100 proje söz verdiklerini belirten Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel, arazi yol yapımından yayla yollarına, yayla yollarından mesire alanları yollarına ve çevre köy bağlantı yolarına kadar birçok yol yaptıklarını ifade etti. Yapı, tesis ve konut sorunlarının çözümünün yanısıra sosyal ve kültürel etkinlikler de yaptıklarını kaydeden Başkan Tuncel, çevresel sorunları çözerek alternatif gelir kaynakları da oluşturduklarını söyledi.

3,5 yıllık geçen süre içerisinde ne söz verdiyse onları birer birer yaptıklarını belirten Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel “Alnımız ak olarak sizlerin karşısına çıktığımız için ne kadar cenabı Allah’a şükretsek azdır. Bu süre içerisinde sizlerle elele vererek büyük işler başardık. Büyüklenmedik, diklenmedik ama dik durduk. Belediye başkanlık makamını geri getirdik. Belediye başkanı yalan söylüyor, güvenilmez dedirtmedik. İlçenin adını her yerde koruduk, kolladık. Ak Parti için hep beraber elele vererek sandıkları doldurduk her zaman yüzümüz ak oldu. Bunu siz dava arkadaşlarımızla beraber yaptık. Bazen Ak Partili olmayanlarla beraber bu dava için emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Çok isimsiz kahramanlarımız var. Bizleri her zaman desteklediler, bizlerle beraber oldular. İlçemiz adını hem ulusal hem yerel basında duyurduk ve ilçemizi tanıttık. Başçiftlik denilince taşlıçiftlik akla geliyordu şimdi Tokat’ın kayak merkezi diye anılır oldu. Başçiftlik beyaz patatesin merkezi olduğunu öğrettik. En önemlisi vekilin memleketi olduğunu öğrettik. Sorduklarında Murat Başkanın başkanlık yaptığı yer olduğunu öğrettik. Göreve gelmeden önce 100 tane proje söz vermiştik. Çok şükür bunları birer birer başardık” dedi.

Başçiftlik Belediye Başkanı Murat Tuncel 91 milyon TL. Başçiftlik’e yatırım yapıldığını bunun 77 milyon TL sinin devlet yatırımı, 14 milyon TL sinin Belediyenin öz kaynakları olduğunu söyleyerek yaptıkları ve yapacakları projeler hakkında şu şekilde bilgi verdi:

Birinci önceliğimiz Niksar-Başçiftlik yoluydu. Çok şükür ihalesi yapıldı. En kısa sürede yer teslimi yapılacak. Arazi yollarını yapacağız dedik. Traktörle arazi yollarına gitmek mümkün değilken şimdi arabalarla arazilerin başına gidilmeye başladı. Mera başı Sağgeçit yolu, Çamurcuk köprüsü Fındıklı Çukur yolu, Çamurcuk köprüsü Yellüce yolu, Selim yolu, Merabaşı Kayalı Yatak yolu, Avşar Samallığı Çaloluğu yolu, Güllük Gözü Kartallık yolu, Tikenli Çukur yolu, Koşaca Karacaören yolu, Karacaören Hatipli Bağlantı yolu, Çukurpınar Karagöz Yeri yolu, Kelanın Çayırı Kirazlık yolu, Çukurpınar Kirazlık Yolu, Ambardersi Yolu, Dorağnık yolu, Tanlıtarla Yolu, Karacaören yeni yapılan arazi yolu, Armutlu Çukuryolu, Çamurcuk Köprüyanı yolu olmak üzere 28 bin 300 metre yol yaptık ve belediyemize maliyeti 151 bin TL. oldu. Bunun yanısıra 800 metre Kovanlık Sıkı Yolu, 2 bin 500 metre Körükderesi, 500 metre Kirazlık Bağlantı, bin metre Kösentepesi arazi yolu yapacağız.

Ana yollarımızın dışında 50 bin 400 metre yayla yollarımızı da yaptık. Başçiftlik Perşembe Yaylası büyük geçek, Perşembe Yolu Osmanlı Yaylası ve bağlantısı, Osmanlı Yaylası Yeni Yayla yolu, Gölet Yeni Yayla Bağlantısı, Ambarderesi Yeni Yayla Bağlantısı, Karacaören Yayla Bağlantısı, Perşembe yolu Kayak Tesisi Bağlantısı, Yeni Yayla içi, Osmanlı Yaylası içi, Aşağı Yayla Yayla içi, Karacaören yaylası yayla içi yollarını yaptık. Belediyemize maliyeti 250 bin Tl oldu.

Halkımızın hafta sonları pikniklerini yaptığı, ilçemize dışarıdan gelen misafirlerimizin gezdiği, gurbetçilerimizin uğrak yeri olan mesire alanlarımızı da unutmadık. Somun tepesi’ne yeni yol yaptık. Kayak Merkezi’ne, Kızlar Kayası’na, Gölet’e ve Çartış’a yürüyüş yolu olmak üzere 8 bin 700 metre mesire alanlarımıza yol yaptık. Bunun da belediyemize maliyeti 50 bin TL oldu. Karacaören Kayak Merkezini, Başçiftlik Gölet Yolunu ve Gölet Kayak Merkezi yollarını asfaltladık.

Başçiftlik Özalan Yolu, Başçiftlik Bilgili Yayla Yolu, Başçiftlik Büşürüm, Başçiftlik Kuyucak ve Başçiftlik Çamurcuk Elmacık Yolu olmak üzere çevre köylerle 34 km. lik bağlantı yollarımızı yapacağız.

Yapı, Tesis ve Konut sorunlarımızı çözmek için 20 tane proje ürettik. Bu projeler Üç Oluk Gölet Restaurantı, Başçiftlik Konut evi, 15 Temmuz Şehitler Meydanı, Kayak Merkezi, Düğün salonu ve konut yapımı, Halı Saha yapımı, Merkez Cami Avlu Tadilatı, Ziraat Bankası kurulması, Belediye Lokali Yapımı, Üç Oluk Mesire alanı yapımı, Kuman İçme ve sulama suyu Gölet yapımı, Su çatı sulama gölet yapımı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve lojman yapımı, Hükümet binası yapımı, Belediye Hizmet Binası yapımı, Uluslararası kayak merkezi yapımı, Huzurevi yapımı, Osmanlı Yaylası Gölet yapımı, Meslek Yüksek okulu kurulması, Kent Ormanı yapımı. Projelerimizin toplam maliyeti 19 milyon. Bunun 15 milyonu devlet katkısı, 4 milyonu belediye katkısı.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma Programları, Peygamberimizin Doğum Gününü anma programları, Ramazan Boyu 30 gün 500 kişilik sıcak yemek, Geleneksel Yaz Festivalleri, Geçmişten Günümüze Başçiftlik Kültür Sergisi, Başçiftlik Konulu Paneller, Kar Şenlikleri, Derneklerle Buluşma Günleri, Turizm Haftası Etkinlikleri, Anneler Günü Kutlamaları, Yaşlılara ev temizliği, Hasta Ziyaretleri, Personel arası ev ziyaretleri, Mahalle Muhtarları İstişareleri, Eski Siyasetçi Buluşmaları, Mezarlıkların Bakım Onarımı, Esnaf Toplantıları, Başçiftlik Beyazı Hasat Töreni, Doğa Yürüyüşleri, Cenaze ve Düğün Katılımları yaptık.

Yüksel Bayram Park Yapımı, Kale Deresi ıslahı, Karacaören Dere Islahı, İlçemizin ağaçlandırılması, Çartıl Park Yapımı, Somun tepesi Projesi, 10 adet çocuk oyun parkı kurulması, İmar yollarının açılması, Vahşi Çöp toplama alanının kurulması, Karacaören okul çevre duvarı yapımı, Köylerin parke taşlarının döşenmesi, Mezarlıkların bakım temizliği, Küp Pınar mesire alanı yapımı, Köylerin ve yaylaların çöplerinin toplanması .

Derindere’den, Yorgaca ve Kapı Ağzı’ndan, Kuzuluk’tan su kaynağı getirildi. 250 şer tonluk Çartıl Su deposu ve Kartallık Su depoları yapıldı. Ayrıca içme suyu şebekesi SUKAP kapsamında ihalesi yapıldı. Su depolarının bakım onarımının yanısıra yaylalarında su sorunlarını giderdik.

SUKAP kapsamında kanalizasyon projesi yaptırdık ve bu yıl proje tamamlanacak. Ayrıca yaylalarında kanazalizasyon sorununu çözdük.

2018 yılı içerisinde milletvekillerimizin ve özellikle vekilimiz Yusuf Beyazıt’ın büyük katkılarıyla ilçemize doğalgaz verilecek. İmar planı yenileme çalışmalarımız devam ederken elektirk ve telekomun yer altı çalışma işlemlerine de devam ediyoruz.

Alternatif gelir kaynaklarının oluşturulmasında ilk olarak Başçiftlik beyazı’nı yani patatesimizin tescilini yaptırarak tohumunu yetiştirdik. Belediye meyve ormanı yaptık. Üç Oluk Göleti Kapalı Devre Sulama Sistemi, Yabani ağaçların aşılanması, Arazi toplulaştırma yaptık.Yayla ve kış turizmine büyük önem verdik. Başçiftlik balı’nın tanıtımını yaparak Bal Ormanı yaptık. Başçiftlik Beyaz Fasülye ekimi yaptık. Hayvancılığa teşvik verdik.

Yaz ve kış festivallerinin yanısıra geçmişten günümüze Başçiftlik Sergileri yaptık, basınla buluştuk, Başçiftlik konulu paneller yaptık.

2 adet 500 bin tl değerinde sıfır kepçe aldık. İtfaiye araçlarımızı yaptırdık. Sağlık Bakanlığından 2 adet bedelsiz minibüs, İBB’den 14 bin TL’ye bir minibüs, 7 bin TL’ye panelvan, 10 bin TL’ye 2 adet büyük otobüs aldık. Cenaze nakil aracı yaptırdık. Yol süpürme aracımız gelecek. Bunların belediyemize toplam maliyeti 650 bin TL oldu.
Araç alım ve bakımlarımızın yanısıra mevcut hizmet binası bakım onarımı, Hizmet binası teşrifatı, Hizmet binaları kamera sistemi, meydan canlı yayın kamera sistemi, yeni arşiv yapımı, belediye ilan sistemi, aile mezarlığı yapımı, beton kazık üretimi ve belediye parkı yenilenmesi işleri yapıldı.
Koşaca çeşmesi, Osmanlı Yaylası çeşmesi, Kartallık Çeşmesi, Çamurcuk Köprü yanı çeşmesi, Karacaören Yaylası Çeşmesi, Taştekne Çeşme Onarımı, merabaşı Tekne Onarımı yaparak hayvanlara ve arazilere çeşme yaptık.
18 dönüm halı saha alanını, 74 dönümlük Kartallık Meyve Bahçesini, 1 dönümlük Yazı yol üstünü, 3 dönüm Çartıl’ı, 20 dönüm Çöp Döküm Alanını, 25 Dönüm Değirmen Deresi yolunu kamulaştırdık.

Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar yani 3,5 yıllık süre içerisinde 91 milyon TL. lik ilçemize yatırım yapıldı. Bunun 77 milyon TL si devlet yatırımı, 14 milyon TL si Belediyemiz tarafından karşılandı.