Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Bilgilendirme

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi üyeleri ve sanayi esnafını bilgilendirme toplantısı yapıldı

Mevcut Sanayi Sitesi Kooperatifi toplantı salonunda yapılan toplantıda konuşan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 41 yıldır hizmet veren sanayi sitesinin yetersiz kalması daha rahat, daha güzel bir sanayinin yapılması için 1,5 yıldır incelemeler ve değerlendirmelerin yapıldığını söyledi. Şehirlerin altyapılarının hazırlananaması, şehirlerin geleceğe taşınması için kararların verilmemesi ile şehrin ve esnafın büyüyemeyeceğini, ekonominin güçlenip, bir şehrin imar edilemeyeceğini ifade eden Başkan Eroğlu, Yeni Sanayi Sitesine 2,5-3 yıl içinde taşınılacağını söyledi.

Vali Dr. Ömer Toraman ise konuşmasında yapılan hazırlık çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ülkede sanayinin gelişmesi ve kalkınması için bir takım tedbirler açıkladığını, Türkiye genelinde 10 ilde 11 sanayi sitesi tespit ettiğini kaydeden Vali Toraman, yapılan çalışmalarla yerli, yenilikçi ve yeşil sanayi sitelerinin hedeflendiğini belirtti.

Yeni Sanayi Sitesinin şehrin gelişmesine katkı sağlayacağını söyleyen Vali Toraman, yeni sanayi sitesinin avantajlı bir yerde olduğunu belirtti.

Mevcut sanayi sitesinde faaliyet gösteren esnafların taşınması ve yeni esnafların da katılması yoluyla daha büyük, daha modern ve daha çok ihtiyacın karşılanması için yola çıktıklarına dikkat çeken Vali Toraman, “Çalışmalarda büyük ölçüde aşama kaydedilmiş durumda. Tokat’ın gelişebilmesi ve büyüyebilmesi için sanayi önemli. Ama sanayinin de artık kabuk değiştirerek, yeni nesil sanayi siteleri ile yoluna devam etmesi gerekiyor. İnşallah Türkiye’de örnek bir sanayi sitesinin inşası Tokat’ta gerçekleşir ve Tokat öncü bir vilayet olur. Siz değerli esnafımıza ve hem de memleketimize hizmet eder” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından esnafların sorularına cevaplar verildi. Toplantıya Vali Toraman ve Başkan Eroğlu’nun yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, Sanayi Kooperatif Başkanı Fehmi Çankaya ve yeni kurulan Sanayi Kooperatifi Başkanı Altan Çelik ile esnaflar katıldı.