Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Tokat”ta

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bir dizi açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere Tokat’a geldi.

Tokat Havalimanında Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve protokol mensupları tarafından karşılanan Bakan Demircan, Gaziosmanpaşa Üniversetisi’nin 2017-2018 yılı akademik yılı açılışına katıldı.

Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’nda düzenlenen akademik yıl açılış törenine Sağlık Bakanı Demircan’ın yanı sıra Vali Dr. Ömer Toraman, Ak Parti Tokat Milletvekilleri Zeyid Aslan, Coşkun Çakır, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Garnizon Komutanı Aykut Biçeroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, protokol mensupları ve öğrenciler katıldı. Rektör Prof. Dr. Şahin ve Milletvekili Çakır’ın ardından konuşan Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, daha önce hastanelerin çeşitli kurumlara bağlı olduğunu belirterek, hastanelerle sosyal güvenliği tek çatı altında topladıklarını söyledi. Demircan, böylece hızla sağlıktaki hizmet standardının yükseldiğine dikkati çekti.

Eksikleri tamamlayacaklarına vurgu yapan Bakan Demircan, “Hekim ve hemşire sayısında OECD ülkeleri arasında en alt sıradayız. Bunu artıracağız. Hekim açığımızı önümüzdeki 5 yıl içinde hızla kapatmaya başlıyoruz. Hastanelerde kullandığımız cihazlar tüketim malzemelerini hep dışarıdan mı alacağız? Tedarik sistemi içinde yenilik oranı yeterli değil, yüzde 20’lere ulaşmak üzere. Burada kalmamalıyız, sağlık stratejik bir alan.” dedi. Bakan Demircan, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:

“Gençlerden şunu istiyorum. Rutini bırakalım. Şu dersleri alırım, şu diplomayı elde eder hayatımızı sürdürürüz. Bu mümkün ama bu coğrafyada biraz zor. Bu coğrafyada rutin dışına çıkmalı, daha fazla çalışmalıyız. Bilgiyi üretmeden başkasının ürettiği bilgiyi kullanarak öne geçme şansımız yok. Bu yarışta öne geçeceksek, bilgiyi üretecek noktaya ulaşmalıyız. Her ilde üniversitemiz var. 183’ü buldu sanıyorum. 7 milyon 200 bin öğrencimiz var. Buralarda artık beklediğimiz sonuçlar çıkıyor, daha da çıkacak. Elbette sorunlarımız var. Biz büyük bir milletiz. Büyük dağın karı da fırtınası da büyük olur ama bunun üzerinden gelecek tarihi birikim ve insan gücüne sahibiz. Buna inanıyorum. Bunu harekete geçirmemin yolu, birlik, beraberliğimizi bozmadan doğru tespit ettiğimiz yolda ilerlemektir. Bizi rahatsız etmek için içeride ve dışarıda saldırılar oldu, oluyor. Bunun üstesinden gelmek zorundayız.”

Yerli üretimin önünü açmak istediklerini bunu yaparken standardını da yükselteceklerini dile getiren Demircan, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Devletimiz teşvik veriyor, sağlık alanında yapılacak yatırım ülkenin neresinde olursa olsun beşinci bölge gibi teşvik alıyor. Yerli sağlık ürünlerinde alımda yüzde 15 fiyat teşviki var. Bu, yerli üretimin önünü açmak için. Çünkü stratejik bir ürün. Döviz açığı olan bir ülkeyiz veya birtakım engellemelerle karşılaştığımızı düşünün. Bize insansız hava araçlarını veya bazı silahları verdiler mi? Verdiklerini kullanmamıza engel koymuyorlar mı? O zaman üreteceğiz. Üretim gücünü harekete geçirmek zorunda. Beden gücü, zihin gücü, alın teri ve akıl terimizi ülkemizin güçlenmesi ve kalkınması için kullanmalıyız. Bunun yükünü taşıyacak olan da üniversitelerdeki genç kardeşlerimizdir. Sadece bu ülke değil. Pek çok kardeş ülke de buraya bakıyor. O nedenle çok önemli bir misyonu taşıdığımızı unutmayalım. Komşularımızın haline bak. Ateş çemberi içindeler. Adeta bir dozer girdi, sanki bir hedefe dönük burayı dağıtıyor. ‘Sınırımızın öbür tarafı bizi ilgilendirmiyor’ deme hakkımız yok. O nedenle birlik beraberlik, çalışma, alın teri, akıl terimizi dökmeliyiz. ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ diyeceğiz. Bir olacağız, diri, güçlü olacağız. Hep birlikte Türkiye olacağız.”

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, daha sonra Rektörlük, Valilik ve Belediye Başkanlığını da ziyaret etti.

Valilik ziyaretinde Şeref Defterini imzalayan Bakan Demircan, Vali Toraman’ı makamında ziyaret etti. Vali Toraman, Bakan Demircan’a Tokat’a özgü yöresel ürün takdiminde bulundu.
Bakan Demircan, daha sonra Dedeman Otelde Vali Ömer Toraman, AK Parti Tokat Milletvekilleri Coşkun Çakır ve Zeyid Aslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ile kamu kurumlarının müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Tokat İl Yatırım Değerlendirme Toplantısına katıldı.
Tokat Devlet Hastanesini de ziyaret eden Bakan Demircan, Seyirtepe Tesislerinde Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen Tokat Sofrası programında sivil toplum örgüt temsilcileri ile bir araya geldi.