TOKATLI SEÇİMLERDEN ÖNCE UÇACAK MI?

“Söz uçtu ama Tokatlı havaalanından bir türlü uçamadı..!”

*** 8 Yıldır hep aynı vaatler ***

2009 yılında Ulaştırma Bakanı olan başbakanımız sayın Binali Yıldırım Tokat’a geldiğinde ‘’Havaalanı yapacağız’’ müjdesini verirken hepimiz sevinip karda kışta Sivas yollarına düşmeyeceğiz diye bayağı umutlanmıştık. Aradan geçen 8 yıl boyunca hep vaatlerle avunup bekleyip durduk. Geldiğimiz noktada artık ne yapılacağına inancımız ne de umudumuz kaldı. Yeter artık! Diyoruz. Vaat değil icraat bekliyoruz. Tokat için bir şeyler yapmayan siyasilerimizden 8 yıl boyunca hep vaat dinledik. Kalıcı bir çözüm için ne bir çaba gördük ne de siyasilerin gayretini.
******
Şimdi ki moda ise istimlâk konusu. Bu da onları bayağı götürür. Bizler de bu masalları yine dinler dururuz.
Buradan bir kez daha siyasilerimize sesleniyorum. Ne zaman havaalanında iş makinelerinin seslerini duyacağız? Bunun gerçek tarihini bekliyoruz. Küçük uçak için araştırıyoruz, istimlâkı hızlandırıyoruz derseniz ki diyorsunuz artık Tokat halkı bu oyunda yok.
******
Eğer seçimlere kadar böyle götürürüz, 2019 seçim müjdesi olarak veririz diye aklınızdan geçiriyorsanız biz yine yokuz. 2018’de başlayıp 2019 seçimlerine kadar bitirmezseniz de Tokatlı da gerekli cevabı elbet sandıkta verecektir. Yoksa vallahi billahi Tokat halkı sizlere hakkını helal etmeyecektir.
Bunu da aklınızdan çıkarmayın sayın vekillerimiz. Tokat için artık bir şeyler yapmanın zamanı gelmedi mi? Bu şehrin diğer illerden neyi eksik? Her zaman devletinin yanında olup bunu da sandıkta fazlasıyla göstermedi mi? Buna karşılık devletinden şehrine gerekli olan havaalanı için elbette sizlere sitem edecektir.
******
Karadeniz’de en az yatırım bu şehre yapılıyor. Ordu-Giresun havaalanının maliyeti herhalde bizim havaalanı maliyetimizin 3 katıdır. Onlar denizi doldurdular, biz ise hazır toprağı istimlak ile uğraşıyoruz. Rize-Artvin havaalanı bugünkü maliyeti 1,1 milyar TL. Gümüşhane-Bayburt havaalanı 285 milyon TL’ye mal olacak. En son olarak Bartın’da mevcut havaalanının Filyos için endüstri ve sanayi bölgelerine terk edilip Filyos’un öneminin iki katına çıkarılması düşüncesi ile Kozcağız mevkiine yeni bir havaalanı yapılması için hazırlanan dosya Ak Partili vekiller tarafından bakanlığa sunuldu. Bartın’a yapılması istenen bu yeni havaalanı da Tokat’ın havaalanından daha önce bitirilirse kimse şaşırmasın.
******
Peki bu iller yatırımlardan bu kadar pay ve hizmet alıyorlarken sizler neyi bekliyorsunuz? Çok mu zor, bu şehre havaalanı yapmak? Hiç de zor değil. Sizler yeter ki çaba gösterin.
Havaş servisi günde 3 sefer düzenliyor Tokat’tan Sivas Havaalanı’na. Demek oluyor ki her gün Tokat’tan Sivas’a ortalama en az 50 yolcu gidiyor. Yine aynı şekilde bir bu kadar yolcu da İstanbul’dan Sivas aktarmalı Tokat’a geliyor. Bu rakama özel arabaları ile gidenler dahil değil. Bir de kişi başı 27 TL Havaş’a servis ücreti ödeniyor.
******
Bunu neden ödetiyorsunuz? Niçin en az 2 saati yollarda zaman israfı olarak harcatıyorsunuz? Bu şehir hep başka illere muhtaç mı olacak? Bir şehrin gelişmesi büyümesi ulaşım rahatlığı ile orantılıdır. Gelişen üniversitemizin daha da gelişmesi, sanayi yatırımlarının gelmesi için elbette en önemli faktör ulaşımdır.
******
Bu şehri artık göç veren il olmaktan hep beraber kurtaralım. Biz hızlı treni istiyoruz. Çamlıbel Tüneli’ni acil bekliyoruz. Tokat-Niksar yolunun 10 km’lik bölümünü değil tamamının yapılmasını görmek istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Bütün bunları görmek için daha ne kadar bekleyeceğiz?
Sayın vekillerimiz, yerli otomobil fabrikası için diğer şehirler adeta seferberlik ilan edip sıraya girerken sizlerden en ufak bir çaba ve gayret göremiyoruz değil mi? Onun için gelin birlik olup bu güzel şehri daha fazla köye dönüştürmeden bir şeyler yapalım ki bizler de sizlere güvenip vefa borcumuzu sandıkta ödeyelim.
******
Yoksa emin olun bu şehir sizlere gerekli cevabı verecektir.

NURETTİN İŞLEROĞLU / TOKAT GAZETESİ