22. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ NİKSAR”DA YAPILACAK

TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, Bu yılki ödül töreninin, Anadolu’daki ilk Türk yerleşim merkezlerinden biri olan Tokat’ın Niksar ilçesinde, 4, 5, 6 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılacağını belirtti.

22. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri açıklandı. Ödül töreni, Niksar Kaymakamlığı ve Niksar Belediyesinin ev sahipliğinde Mayıs 2018’de gerçekleştirilecek.

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı’nın (TÜRKSAV) her yıl vermekte olduğu Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin 2017 yılı sahipleri belli oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, Vakıf merkezinde düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Köklü ve güçlü bir kültürün varisi olan Türk dünyası ile İslam âlemini özdeş görmekteyiz. Geçen ay İstanbul’da toplanan İslam İşbirliği Teşkilatının yedi üyesinin Türk devletlerinden oluşması, Türk dünyasının önemli bir güç olduğu gerçeğini göstermektedir. Türk devletleri, iki yüz elli milyonluk Türk dünyasının ağırlığını yansıtmıştır.”

TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çağımız dünyasında ‘Tanrı’yı kıyamete zorlamak’ gibi akla ve mantığa ziyan sayılacak bir inanç ne yazık ki mevcuttur. Bütün dünyayı felaketlere sürükleyebilecek bu tür hurafelerin günümüzde taraftar bulabilmesi insanlık adına utanç verici bir durumdur.Aydınlanma idealinin peşinde olması gerekenler böyle sapmalarla insanlığın geleceği için tehdit oluşturmaktadır. İşte bu sebepledir ki biz dünyada kültürel gelişme ve kalkınmayı önemsiyoruz. Türk dünyasında da bu potansiyelin sağlam temelleri olduğuna inanıyoruz.

Akengin yaptığı açıklamada, Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödüllerinin gelen aday teklifleri ve dosyalarının değerlendirilmesi sonucunda belirlendiğini ifade etti.

Bu yılki ödül töreninin, Anadolu’daki ilk Türk yerleşim merkezlerinden biri olan Tokat’ın Niksar ilçesinde, 4, 5, 6 Mayıs 2018 tarihlerinde yapılacağını belirtti. Ödül töreninin yanı sıra Tokat Şair ve Yazarlar Derneği ile birlikte “Tarihimizde ve Kültürümüzde Niksar” konulu bir sempozyumu gerçekleştireceklerini, ayrıca Niksar temalı resim sergisinin açılacağını, Niksar Kaymakamlığı ve Belediyesi ile birlikte Türk dünyasından katılımlarla Hıdrellez Kutlamaları yapılacağını ifade etti.

TÜRKSAV merkezinde yapılan basın toplantısında, bu yıl beş ülkeden on üç kişi, kurum ve kuruluşa verilecek ödül sahipleri açıklandı.

22. ULUSLARARASI TÜRK DÜNYASINA HİZMET ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ

AZERBAYCAN

Sona Veliyeva, Yrd. Dr. Şair ve Yazar

Türk kültürünün temel değerlerini eserleriyle yansıtması ve bu yoldaki sosyal etkinlikleri.

ALMANYA

Musa Serdar Çelebi-Türk İş Birliği ve Kalkınma Derneği Başkanı

Yıllardan beri bulunduğu Almanya’da gerçekleştirdiği Türklere yönelik sivil toplum örgütlenmeleri ve Sarı Saltuk’un Balkan ülkelerindeki kültürel konumunu belirten değişik dillerdeki eserlerin yayınlanması.

HOLLANDA

Mehmet Tütüncü, Dr.

Hollanda’daki Türk toplumunun sivil örgütlenmesi ve dünyanın değişik ülkelerinde Türk kültürünü tanıtıcı etkinliklerde bulunması.

KAZAKİSTAN

Rafael Niyazbek. Şair.

Kazak Türk şiirinin günümüzdeki verimleri sayılan eserleri dolayısıyla.

TÜRKİYE

Ahmet Taşağıl, Prof. Dr.

Göktürk anıtları gibi eski Türk tarihi ile ilgili belge ve yazıtlar üzerindeki çalışmaları.

Ayla Filmi

Türk askerinin savaş halinde olduğu anlarda bile insan sevgisini ve merhamet duygusunu yansıtması.

Ramazan Korkmaz, Prof. Dr.

Türk dünyası edebiyatını, özellikle de Cengiz Aytmatov’un eserlerini ele alan akademik çalışmaları.

Refik Turan, Prof. Dr.

Türk Tarih Kurumu başkanı olarak gerçekleştirdiği çalışmalar.

Adres: Fevzi Çakmak 2 Sokak, 36/14 Kızılay Ankara – Tel: 0532 471 95 88 – 229 74 17 –yavuzgurler@gmail.com

Turan Şahinbaş-Van Postası ve Van Ekspres gazeteleri sahibi.

Millet birliğimize bağlı olarak sürdürdüğü yayıncılık.

TRT Müzik

Kültürümüzün gür damarlarından olan Türk müziğini farklı türleriyle geniş kitlelere ulaştırması ve sevdirmesi.

ÖZEL ÖDÜLLER

Selami Kapankaya-Niksar Kaymakamı

Yönetici olarak kültür ve sanat etkinliklerine gösterdiği yakın ilgi ve destek.

Özdilek Özcan-Niksar Belediye Başkanı

Yöneticisi olduğu şehrin kültür değerlerine sahip çıkması ve bu yöndeki çalışmaları desteklemesi.

TEŞVİK ÖDÜLÜ

İmdat Avşar

Türk lehçeleri arasında yapmış olduğu aktarma çalışmaları