DURMAZ; KAYBEDENLER HEP EMEKÇİLER VE EMEKLİLER

Tokat Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kadim Durmaz’dan Asgari ücret tepkisi!

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz asgari ücrete tepki vererek, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi. Durmaz;”Hükümet tarafından açıklanan 1603 TL asgari ücret, çalışanlar açısından yine hayal kırıklığı oldu. Açlık sınırının 1608 olduğu bir dönemde açlık sınırı altında asgari ücret kabul edilemez! Bu düpedüz emekçiyi yokluğa, yoksulluğa mahkum etmektir!” dedi.

Memur ve emekliye yapılan zamları da eleştiren Durmaz, “Memura, emekliye kaşıkla zam veren hükumet, vergiler ve zamlar yoluyla verdiğini kepçeyle alıyor!

Emekçiye reva görülen bu zamları eleştirdiğimizde ise ”elinize dilinize dursun” şeklinde yanıt alıyoruz!

Bu ülkenin emekçileri, memurları, emeklileri, kimsenin azarlayacağı elamanı değildir! Hükümet tarafının bu söylemi sorumlu bir yönetim anlayışıyla bağdaşmamaktadır. “dedi.

Maaşlar Enflasyon Karşısında Eridi

Durmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “2017 yılının enflasyon oranlarının açıklanmasıyla memur maaşlarının enflasyon karşısında eridiği ortaya çıkmıştı! TÜİK tarafından yapılan hesaplamada geçtiğimiz yıl enflasyonun yaklaşık % 12’ye yükseldiği, aralık ayı enflasyonunun ise %0,69 olduğu belirlendi.

2017 Haziran-Aralık arasındaki 6 aylık enflasyon da %5,698 oldu. 2017 yılının ikinci yarısında memur ve emekli maaşlarına %4 oranında artış yapılmıştı.

Hükümetin enflasyon hesabı tutmadıkça bunun bedelini işçi ve emekçiler ödemektedir. Böylece memur maaşları 2017 yılı içinde sürekli eriyerek çalışanlarımız daha da yokluğa sürüklenmiştir. Memur ve emeklilerimize ocak ayında ödenecek olan enflasyon farkı, maaşların erimesini engellemekten uzaktır, bu durum devam ettikçe memur ve emeklilerin maaşlarının erimesi, dolayısıyla çalışan kesimlerin hayat standartlarının düşmesi kaçınılmaz olacaktır.

Geçtiğimiz yıl yapılan zam, enflasyonun neredeyse % 5 puan altında kaldı.

Dolayısıyla imzalanan her toplu sözleşme, memur ve emekliler için yeni tuzakların kurulduğu anlamına gelmektedir. Şimdi 2018 yılı maaş zamlarına, enflasyon farkı da eklenerek sanki maaşlar reel olarak yükselmiş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılsa da esas gerçek bundan çok farklıdır. Durum, memur ve emeklilerimiz için hiç de iç açıcı değil.

1608 TL asgari ücret şimdiden enflasyon ve 2018 zamları karşısında eridi!

Neredeyse tüm temel ihtiyaçlara yapılan zamlar çalışanlara yapılan artışı iyice kuşa çevirdi. Enflasyon merkez bankası tahminlerinin bile üstünde seyrederken, olan asgari ücretle geçinen yurttaşa oluyor!

Tüketici enflasyonu Aralık ta yıllık yüzde 12 Gıdada yüzde 14. Üretici fiyatları da yüzde 15’in altına inmedi.

Yüzde 11’li Büyüme Masalı

Hükümet yeni yıl kutlamasını peş peşe açıkladığı zamlar ve vergi paketleriyle yaptı. TBMM gündemine getirilen her torbadan emekçiler açısından yıkıcı düzenlemeler çıkmıştır. Zamlar peş peşe geliyor; köprüler, yollar, elektrik vb. kalemler dolara endeksli olarak zamlanıyor! Asgari ücret artışı enflasyonu bile zor karşılıyor! Hani yüzde 11 büyüme?

İktidar büyüme rakamlarını büyük bir iftiharla açıklıyor! Lakin bu büyüme vatandaşın alım gücüne ne de toplumsal refaha yansıyor. Bu büyümeyle birilerinin cebinin şişirildiği gerçek! Ancak vatandaşın sofrasındaki ekmek giderek küçülmektedir.

Asgari olarak emeğini ortaya koyuyor olan, alın teriyle üretime ortak olan 5.8 milyon insana reva görülen artış bu gerçeği ortaya koymaktadır.

Rakamlar iktidarın söylediğinin tam tersini söylüyor. Bir asgari ücretli İrlanda’da 7 bin 100 lira, Almanya’da 6 Bin 800 lira, Slovenya’da 3 Bin 600 lira, Yunanistan’da 3 bin 100 lira alırken Türkiye’de Bin 603 lira alıyor. Satın alma gücü değerlendirildiğinde Türkiye’deki asgari ücretli Avrupa’daki asgari ücretlinin yanına bile yaklaşamıyor. Örneğin İngiltere’de bir işçi asgari ücreti ile 300 Kg, Almanya’da 214 kilo, Türkiye’de ise 40 kilo et alabiliyor. Türkiye’yle İngiltere arasında 7,5 kat fark var;

Asgari ücretin 2016 da 493, 2017 de 432, 2018’de 352 Avroya karşılık gelmektedir. “