SPOR ATEŞİNDE TARAFTARIN GÖRÜŞLERİ

Tokatspor’un taraftarlarından, delegelerinden Dr. Mete Bayburtlu, geride bıraktığımız ilk yarının değerlendirmesini yapmak üzere Kanal 60 Televizyonu’nda Spor Ateşi programının konuğu oldu.

Tokatspor’un taraftarlarından, delegelerinden Dr. Mete Bayburtlu, geride bıraktığımız ilk yarının değerlendirmesini yapmak üzere Kanal 60 Televizyonu’nda Spor Ateşi programının konuğu oldu. Çetin Kamil Genç’in sorularına yanıt veren Bayburtlu bir taraftar olarak temennileri, beklentileri dile getirdi.

“Tokat’ımız Anadolu’da, Orta Karadeniz’de yer alan güzel bir ilimiz. Nüfusumuz, ekonomimiz belirli seviyelerde.” Diyerek sözlerine başlayan Mete Bayburtlu, ‘niye Tokatspor’u konuşuyoruz?’ sorusuna yanıtlarını verdi. “Hepimizin aklında Tokat’ın hem ekonomik olarak gelişmesi hem sosyolojik olarak gelişmesi vardır. Bunun en önemli ayaklarından birinin Tokatspor olduğunu düşünüyoruz. Zaman zaman çevremizde arkadaşlarımız, büyüklerimiz, tanıdıklarımız, ‘niye her hafta maça gidiyorsun? Bırak bu işleri, Tokatspor’un anlamı nedir?’ diye soruyorlar. Oysa ki Türkiye’ye baktığımızda eğer bir şehrin ekonomik, sosyal, siyaseten gelişmiş olduğunu görürseniz bir yerlerde spor takımlarının olduğunu görebiliyoruz. Bugün büyük şehirlerin tamamımın önemli futbol ekipleri var. Bir Trabzonspor örneğini verirsek, Trabzon ilinin önünde olan bir Trabzonspor var. Ben de Tokatspor’un çok önemli olduğunu düşünüyorum. Eğer biz Tokatspor’u birkaç sene içinde bir üst lige, 1. Lige taşıyabilirsek, ekonomik olarak, sosyolojik olarak da gelişmiş olduğunu göstereceğiz. Ama kazara, böyle bir şey olmasını düşünmüyoruz ama velev ki 3. Lige, amatör lige düşürse, düşen sadece Tokatspor olmayacaktır, Tokat şehri olacaktır. Bu nedenle siz bu programları yapıyorsunuz, biz maçlara gidiyoruz. Tokatspor’un ne denli önemli olduğunu söylüyoruz.” dedi.

Tokat Belediye Plevnespor Voleybol takımının da Tokat için çok önemli olduğunu belirterek sözlerine devam eden Dr. Mete Bayburtlu, “Efeler Ligi’ne çıkmaları çok önemli. Bu maçlar da çok önemli çünkü bayan taraftar sayısı çok fazla, üniversiteli taraftar sayısı çok fazla.” dedi.

Sezon başında Tokatspor’un 3 genel kurul yaptığını hatırlatarak Tokatspor üzerine değerlendirmelerini sürdüren Dr. Mete Bayburtlu, “genel kurulların hepsine katıldım. En son Milletvekilimizin, Belediye Başkanımızın, işadamlarımızın katkıları ile yeni bir yönetim oluştu. Transfer tahtası açıldı, ciddi paralar ödendi. Gazeteci arkadaşlarımızın destekleri ile bir yönetim kurulu oluştu. Sezon başına bakarak bugünü değerlendirdiğimizde Tokatspor’un bulunduğu yeri başarılı buluyoruz. Çünkü transfer yapamayan, ne olacağı belli olamayan, çok kötü sonuçlar alabilecek sıfırdan kurulan bir takım olarak başarılı olundu. Yönetime giren işadamı arkadaşlarımızı böyle bir sorumluk içine girdikleri için teşekkür ediyoruz. Zamanlarını ayırdılar, onlara ne kadar teşekkür etsek azdır. En büyük dileğimiz 2. yarıda mesela 20 puan toplayabilir miyiz? diye soruyoruz kendimize.” ifadelerini kullandı.

Alt sıradaki iki takımın küme düşmenin en büyük adayı olarak görüldüğü ortamda üçüncü takımın hangi takım olacağı üzerine bir değerlendirme yapıldı. Tokatspor’un ikili mücadelede de rakiplerine karşı bir averaj üstünlüğü olduğu vurgulandı.

2. yarıya transfer yapılmadan girilmesine rağmen takımın küme düşmeyecek bir durumda ligi tamamlayacağına olan inançlarını dile getiren Dr. Mete Bayburtlu “çevremdeki birkaç arkadaşla beraber, il dışına gitme programımızı Tokatspor maçlarına göre yapıyoruz. Cumartesi günü maçları seyirciyi azaltıyor. Şuanda düşme barajının 38-40 olacağını tahmin ediyorum. Bizim 40 puanın üzerine çıkmamız gerekiyor. İlk hafta Afyon deplasmanındayız, bu maçın çok zor olacağını düşünüyorum. Zor olacaksa da kalacağız ligde diye düşünüyorum. Transfer tahtası kapalı ve önümüzdeki sezon için daha da artabilir, biz önümüzdeki sezon bu transfer tahtasını nasıl aşacağız, şimdiden bunu da düşünmek lazım. Bekara karı boşamak kolay değil, şuanda yönetici arkadaşların işi zor, Allah kolaylık versin. Taraftar arkadaşlarımızın maça girerken verecekleri 5 lirayı, 10 lirayı, 20 lirayı düşünmemeleri lazım. Maç hasılatı maçın giderlerine dahi yetişmiyor bildiğimiz kadarıyla. Bazen taraftar arkadaşlarımızın maç iyi gitmiyorsa sporcuların morallerini bozacak tezahüratlarda bulunabiliyor. Zaman zaman bunun tartışmasını yaptığımız oluyor. Daha 15, 20. dakikalarda futbolcunun, teknik heyetin moralini bozacak tavır içine girilmemesi lazım. Performansı bozacak tavır içine girmemek lazım.” Diyerek değerlendirmesini yaptı, mesajlarını verdi.

Tokatspor’un Tokat için en önemli markalardan biri olduğunu belirterek sözlerine devam eden Bayburtlu “bu şehrin bazı değerleri vardır, işte Tokat kalesi, Tokat kebabı, yerel yemeklerimiz varsa bunlardan en değerlilerinden biri de 1969’da kurulan Tokatspor’umuzdur. Maçlarda takım yendiyse evlerimize moralli gidiyoruz, yenildiğimizde moralimiz bozuluyor, eve gittiğimizde canımız yemek dahi yemek istemiyor. O nedenle Tokatspor’u göz ardı etmemek lazım. Tokatspor yıllardır 2. Ligde mücadele ediyor, bunu da küçümsememek lazım. Üst lige çıktığımızda mali durumu iyi kontrol etmeliyiz çünkü üst lige çıkıp da ipin ucunu kaçırırsak daha çok borçlanır ve kapanmaya kadar gidilebilir.” dedi.