TOKAT”A GİTMEK GEREK

TOKFED’in düzenlediği Hamamönü Kabakçı Konağı buluşmalarının bu haftaki konuğu Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu oldu.

Tokat Dernekler Federasyonu(TOKFED) tarafından gelenekselleştirilen Hamamönü Kabakçı Konağı buluşmalarında bu hafta Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tokat”ı anlattı.

Kabakçı Konağı bulaşmasına E. Bakanlar Şevki Erek ve Reşat Doğru, Tokat Milletvekili Coşkun Çakır, İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Muğla Valisi Amir Çiçek, Turizm İl Müdürü Adem Çakır, sivil toplum örgütü başkanları ve çok sayıda Tokat”lı katıldı.

TOKFED Genel Başkanı Kamil Dündaroğlu açılış konuşmasında “Tokat”a Gitmek Gerek diyerek Tokat”a gittik, Belediye Bakanımız sağolsun bize Tokat”ı başka bir gözle anlattı ve misafir etti. O gün kararlaştırdığımız bu toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim. Tokfed” her ay Kabakçı Konağında farklı konuklarla bizi yakından ilgilendiren konuları tartışıyoruz. Bu gün memleketimizi Tokat”ta neler oldu ve neler olacak Kültür ve Tarih Şehri Tokat başlığı ile Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğ”lundan dinleyeceğiz.”dedi.

’Kültür ve Tarih Şehri Tokat’ başlıklı buluşmasına Tokat”ı anlatmak için katılan Tokat Belediye Başkan Eyüp Eroğlu şehrin medeniyetlerin beşiği olduğunu ifade ederken Tokat’ da ilmin şehridir diye konuştu.

ÂLİMLER KONAĞI, FAZILLAR YURDU, ŞAİRLER YATAĞI

Tokat’ın tarihi ve kültürel değerlerinden bahseden Başkan Eroğlu, “Medeniyetlere beşiklik yapan şehir olmakla birlikte ilmin irfanın yoğrulduğu bir şehirdir bizde Tokat’a ilim şehri diyebiliriz. Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi ‘Âlimler konağı, fazıllar yurdu, şairler yatağı’ diye bahsediyor bizim şehrimizden. Osmanlı Devleti’ne 6 tane Şeyhülislam yetiştirmiştir. Toprağı gibi insanı da verimli bir şehirdir. Anadolu’daki ilk Türk İslam camiini şehrin merkezinde bulabilirsiniz. 1092 yılında yapılmıştır Anadolu’nun fethi 1071 olarak kabul ettiğiniz de ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz.” diye konuştu.

900 ADIMDA 900 YIL

Başkan Eroğlu, şehrin kültür ve tarihini hakkında bilgi vermeye devam ederken şehre gelen misafirlerinde Tokat’ı çok sevdiğini dile getirdi. Eroğlu,” 900 adımda 900 yıllık eserleri beraber görebileceğiniz yer. Düşünün 1100 yılından 1900’lara kadar eserler sıralanmış durumda. Selçukludan, Danişmendliler oradan Osmanlılara kadar eser bulunuyor. Yine Anadolu’daki ilk üniversite diye tabir edeceğimiz 1150’li yıllarda yapılan Yağıbasan medreseleri bulunuyor. Birisi Niksar’da birisi Tokat merkezde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Karadenizli toplam il ilçe 250 belediye başkanını davet ettik. Ve birçoğu ilk defa geliyorlardı. Hepsi gezilerini tamamladıktan sonra biz Tokat’ı böyle bilmiyorduk ne kadar güzel bir şehriniz vardı dediler” ifadelerine yer verdi.

ALTIN ÇAĞLARIMIZ OLDU

Osmanlı Devleti zamanında şehrin önemli bir yerinin olduğunu kültürde olduğu kadar ticarette de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, “1500-600’lü yıllarda Tokat altın çağını yaşamıştır. Osmanlı’nın en önemli 10 ticaret merkezinden birisi olmuştur. Bakır hanelerde işlenen bakırlar tüm Osmanlı coğrafyasına dağılmış Dericilik sektöründe Anadolu’nun en önemli merkezlerinden birisi olmuş. Yazmacılık deseniz 500-600 yıllık geçmişe sahip ve halende bununla gurur duyuyoruz. Şuanda devam eden bir sektör.” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Tokat”ta yaptıkları ve devam eden projeleri bir sunumla anlattı.

Moderatörlüğünü Ankara Tokatlılar Platformu Başkanı Prof. Dr Ertuğrul Yaman”ın yaptığı toplantıda, program sonunda davetliler Eyüp Eroğlu”na buluşma ile ilgili sorular yönelttiler.

TOKFED Genel Başkanı Kamil Dündaroğlu,”, Tokat Milletvekili Coşkun Çakır”ı kürsüye davet ederek Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu”na günün anısına hediye takdimini Çakır”a takdim ettirdi.