FATİH GÖKDERE“HİZMETE MANİ DEĞİL; MAVİ GELECEK”

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası için Nisan ayı içerisinde yapılacak Meclis seçimlerinde Başkan Adaylığını basın mensupları huzurunda kamuoyuna ilan eden isimlerden biri de hali hazırda Meclis Üyesi olarak bulunan işadamı hemşehrimiz Fatih Gökdere oldu.

İşletmesini yürüttüğü Tokat Öğretmenevi Restoranda, komitelerden aday olacak yol arkadaşlarıyla birlikte basın mensuplarıyla buluşan Fatih Gökdere, seçimlere mavi renkli oy pusulası ile gireceklerinden hareketle “hizmete mani değil, mavi gelecek.” sloganını dillendirdi.

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Adayı Fatih Gökdere’nin açıklamalarının özeti:

“Nisan ayında gerçekleşecek Tokat Sanayi ve Ticaret Odasının seçimleri için burada bir aradayız. Bu gün hizmete mani değil mavi gelecek diyerek Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığına adaylığımızı açıklıyorum.

Ben bu memleketin insanıyım, hemen hemen her sektörde çalıştım. İşimle alakalı sektörlerin tozunu yuttum. Tokat’ın sorunlarını ve değerlerini çok iyi biliyorum. Bugüne kadar sorunlar var diye hiçbir sorumluluktan kaçmadım. Ticaret Sanayi Odası adaylığımla beraber sorunların çözümüne talibim. Biliyoruz ki Ticaret ve Sanayi Odaları bulundukları ilin ticaretine ve sanayisine yön veren hayati bir öneme sahip kuruluşlardır. Bizler de buna istinaden Tokat’a hizmet eden iş adamları ve sanayicileri ile ekibimizi kurarak bu yola çıkmış bulunmaktayız.

Ticaret Sanayi Odaları ne işe yarar?

Odamızın temel kuruluş amacı önce üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak, her konuda gelişmelerine yardımcı olmaktır. Bunun yanında bir STK olan odamız, bölgemizin her alanında gelişmesine katkı sağlamak diğer kurum ve kuruluşlar eş güdüm halinde bölgesel gelişime destek olmaktır. Diğer bir görevimiz de interaktif şekilde ülke demokrasisinin gelişmesine katkı sağlamaktır. Üyelerimiz teveccühü ile inşallah görev bize nasip olursa bu ilkelerden taviz vermeden çalışacağıma söz veriyorum. Ekip arkadaşlarımla birlikte biz bu göreve talip olduk. Biz sizlerden destek bekliyoruz size hizmet etmek için, siyaset gözetmeksizin her üyemizi kucaklamak için göreve talibiz.

Tokat’ımızla ilgili genel bir değerlendirme yapmak istiyorum. Şimdi Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi söz konusu, bununla birlikte TSO öncülüğünde Pancar Ekiciler Koop. Şeker İş Sendikası, Tokat’taki tüm odalar ve STK’Iar ile ortak konsorsiyum sağlayarak Turhal Şeker Fabrikasının Tokat’ta kalması için acil kriz masası oluşturulması hususunda gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyorum.

Bununla birlikte de Tokatspor Tokat’ın gururudur ve Tokat ekonomisine katkı sağlamaktadır. TSO olarak Tokatspor’la alakalı ne yapılması gerekiyorsa yapmalıyız.

Ayrıca Tokat’ın bize göre en büyük sorunu ulaşımdır. Ulaşımın çözümüyle alakalı bugüne kadar alt yapı çalışmaları yapılmıştır. Yeni havaalanımız, Sivas-Samsun arası demiryolunun yenilenmesi, duble yollar ve Turhal-Tokat arası demiryolunun yapılma projeleri devam etmektedir. TSO olarak ulaşım sorununun çözümü için ne gerekiyorsa her türlü destek verilmelidir. Şuanda hali hazırda bir hava limanımız vardır ama uçak inememektedir. TSO olarak başkan seçilirsek ilk işimiz yeni havaalanı yapılıncaya kadar bir uçağın Tokat Havalimanına uçmasını sağlamaktır. Bizim görevimiz sorunlardan kaçmak değil mazeret üretmek değil sorunların üstüne üstüne gitmektir.

Tokat’ımızın pozitif yönleri çok fazladır. Bu yönlerimizi hükümetimizin verdiği destek ve teşviklerle ayağa kaldırmalıyız. Tokat destek ve teşvikler şehri olmalı. Bunu da bizim başkanlığımızda TSO öncülüğünde yapacağız. Altı bin yıllık geçmişiyle büyüleyen şehrimizde tarım, turizm, insan kaynakları potansiyelimizi harekete geçireceğiz. Bu bizim görevimiz değildir demeyeceğiz. Kaplıcalarımızı sağlık turizmine kazandıracağız. Irmaklarımızı, yaylalarımızı canlandırıp doğa turizmi yapılan yerler yapacağız. Tokat’taki tüm kurumlarla iş birliği yapacağız. Üniversitemizden en maksimum seviyede faydalanacağız. Şehrimize proje üreten, katkı sağlayan başta OKA olmak üzere DOKAP ve tüm kamu ve STK’ların projelerinin içerisinde yer alacağız. Makamında oturan değil makamında iş üreten başkan olacağım.

TSO’da başkan olduğumda uygulamaya koyacağım birkaç tane projeden bahsetmek istiyorum.

1) Her ay olağan meclis toplantılarımıza, üyelerimiz katılacak. Basına açık meclis toplantıları yapacağız. Şeffaf olacağız. Birlikte karar vereceğiz. Sorunları birlikte çözeceğiz. Katılımcı bir TSO dönemi başlatacağız.

2) Meclis üyelerimizin tamamı odamızda başkanlık yapabilecek nitelikte olduğundan TSO’yu birlikte yöneteceğiz.

3) TSO üyelerine ekonomik kazanç sağlayacak, yurt dışı ve yurt içi fuarlarına konunun ehli esnaflarla katılım sağlanacak. Fuarlarda bağlantılar kurulacak fuar sonucunda kamuoyu bilgilendirilecek.

4) Tokat’a acilen yirmi bin metre karelik bir fuar alanı kazandıracağız. Bölgemizde üretilen ne varsa bu fuar alanında uluslararası piyasalarda tanıtacağız.

5) Organize sanayi bölgesinin demir yoluyla bağlantısını olmazsa olmaz görerek bu bağlantının yapılmasıyla alakalı çalışmalar yapacağız ve nakliye maliyetlerini düşürmüş olacağız.

6) Sektörel olarak konuları ele alacağız, sorunları teker teker masaya yatıracağız her sektörün kendi çözümünü, o sektörü iyi bilen uzman arkadaşlarla çözeceğiz.

7) Tokat’a gitmek gerek diyor Mevlana. Tokat’a sadece gezmek için değil, iş yapmak, yatırım yapmak, istihdam alanları oluşturmak için de dışarıdaki Tokatlıları ve yatırımcıları Tokat’a getireceğiz, Tokat’a yatırım yapmaları için ne gerekiyorsa TS0 garantör olacak.

8) TSO’muza yakışan toplantı salonu, eğitim ve kurs merkezleri, proje ofisleri, misafirhanesi olan yeni bir bina yapacağız.

9) Afrin’deki ilk şehidimiz Musa Özalkan’ın vasiyeti olan anaokulu Kerkük’te inşa edildi ancak bizde ilimizde şehidimizin adını yaşatmak için yer tahsisini belediyemizden, binasını da TS0 olarak biz üstlenerek şehidimizin adına ilkokul veya lise inşa edeceğiz. Bu bağlamda hem şehidimizin vasiyetini yerine getireceğiz hem de sosyal anlamda eğitime deste vermiş olacağız.

Biz Ticaret ve Sanayi Odasının koltuğundan güç almaya değil, o koltuğa güç katmaya talibiz.”