SAMİ ÜLKÜ “TOKAT”IN KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLER ARASINA GİRMESİ LAZIMDI”

Tokat ticaret ve Sanayi Odası Başkan Adayı Ahmet Sami Ülkü, oda seçimleri öncesi aday ve proje tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya Ticaret ve Sanayi Odası üyesi 500 kişiye proje ve tanıtım açıklaması yapan Ahmet Sami Ülkü gövde gösterisi yaptı, hedeflerini anlattı.

Ülkü Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve TSO Başkan Adayı Ahmet Sami Ülkü, Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri öncesi projelerini tanıttı. Gerçekleşen toplantıda açıklama yapan Ülkü, “Tokat’a yatırım, yatırımcı getirmemiz lazım. İhracat rakamlarımız şu anda yok noktasında. Üretimimiz yok denecek seviyede. Cumhurbaşkanımız Tokat’a geldiğinde 50 bin kişilik bir topluluk sayın Cumhurbaşkanımızı karşıladı. 50 bin kişiden ne istiyorlar diye bekledi. Orada bir grup Tokatspor taraftarı arkadaşlarımız stat diye serzenişte bulundular. Bir haber aldık, Tokat’a stat sözü alındı diye. Sonra bir grup işçi kardeşlerimiz kadro diye serzenişte bulundular, kadro sözü aldılar. Maalesef Tokat’ta başka bir ses çıkmadı. Tokat’ın birçok sorunları var. Orda biz beklerdik ki Ticaret Odamızdan bir dosya ile Sayın Cumhurbaşkanına bir sunum yapılsın. En azından milletvekillerimiz aracılığıyla o dosya ulaştırılsın. Orda taraftar gruplarının küçük bir seslenişine kırk gün içinde cevap geliyor, yatırımla, istihdamla şu anda Türkiye’nin her yerine yağmur gibi yağan yatırımlar istihdamlar, kaynaklar Tokat için aktarılmıyor. Demek ki biz burada istemekte gerçekten sıkıntı yaşıyoruz. Alt yapıyı yapmadan, projeyi oluşturmadan bir şey isterseniz o şeyi alamazsınız ama alt yapısını yapar bir şeyi isterseniz onu alırsınız” dedi.

TSO Başkan Adayı Ahmet Sami Ülkü konuşmasında: “23 tane vilayetimiz kalkınmada öncelikli iller arasına girdi. Bu iller arasında Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Van var ama Tokat yok. Burada da istemeyi bilmedik. Öyle avantajları var ki okuduğunuz zaman şaşırıyorsunuz, üretim tesisi taşıma desteği veriyor. En önemlisi 315 TL SSK pirimi yatırıyoruz, onu da 315 TL yatırdığımız için seviniyoruz. Diğer esnaflar altı yüz küsur lira yatırıyor biz 315 TL yatırıyoruz diyoruz. Bu gün kalkınmada öncelikli vilayetler arasına girsek 65 TL yatıracağız. Biz yapacağız. Yapmak için var gücümüzle çalışacağız. Bunu tek başımıza yapmayacağız. Ticaret Odası üyelerimizle bunu birlikte yapacağız. Hep birlikte bu işi beraber başaracağız. Biz projeler geliştireceğiz. Üyelerimizle olan ilişkilerimize önem vereceğiz. Herkesin kendi derdini anlatabileceği ortamlar sağlayacağız. Başarı odaklı eğitimler vereceğiz. Bütün sektörlerin ortak sıkıntısı işini yapan işini bilen eleman. İş garantili meslek kurslarını aktif hale getirip eleman sıkıntımızı biran önce gidereceğiz. İhracat hedefimiz. Tokat olarak her şeyi tüketiyoruz. Tükettiklerimiz biz üretebilir miyiz bu konuyu ele alacağız”

Türk Havayolu şirketleri ile görüşerek Tokat Havaalanına üç ay içerisinde uçak indireceğinin sözünü veren Ülkü, “Havaalanımız sıkıntılı, havaalanımız var, orda bir sıkıntı yok. Havaalanımızda 65 tane kadrolu, 65 tane taşeron işçi olmak kaydıyla 130 kişi çalışıyor. Bunların maaşları veriliyor, bunların yemeği servisi gidiyor, havaalanının ışıkları da yanıyor, derdimiz ney, uçak inmiyor. Beş senedir uçak iniyordu şimdi neden inmiyor? Biz Türk Havayolu şirketleri ile görüşerek üç ay içerisinde de söz veriyoruz uzağı indireceğiz” dedi.

TSO BAŞKAN ADAYI SAMİ ÜLKÜ”NÜN PROJELERİ

Ahmet Sami Ülkü, aday tanıtımının yanı sıra projelerini de sundu. Projeleri ve mesajları başlıkları itibariyle şöyleydi:

*Sosyal bir yönetim sergilenecek.

*Başarı odaklı eğitimler verilecek.

*2023 yılı ihracat hedefi 500 milyon dolar olacak.

*İstihdam seferberliği başlatılacak.

*Maden ihtisas OSB’leri kurulacak.

*İhtisaslaşmış mermer OSB kurulacak.

*Tarım ve Hayvancılık ihtisas OSB’leri kurulacak.

*Uçak seferleri en kısa sürede başlatılacak.

*Lojistik merkezi olunacak. Demiryolları Lojistik Merkezi kurulacak.

*Üretim anlamında entegrasyonlar olacak. Sürekli ve sürdürülebilir iletişimler kurulacak.

*Yerli ve yabancı sermayeye dönük çalışmalar olacak.

*Ürün ve hizmet alımlarında yenilikler gelecek.

*Sürekli fuar alanı kazandırılacak.

*Kaplıca turizmi canlandırılacak.

*TSO Hizmet Binası düzenlenecek. Kamu Destekleri Danışmanlık Birimi kurulacak.

*Kamu Koordinasyon Birimi oluşturulacak.

*Ekolojik ve Kültür Turizmi Çalışma Grubu oluşturulacak.

*Kamu İnşaat İhaleleri Danışma Birimi, yeni yatırım fırsatları ve yatırımcı danışmanlık hizmeti olacak.

*Daha çok üretim, daha çok pazar hedefi olacak.

*İş yerlerinde iş sağlığı ve iş güvenliği tam olarak sağlanacak.

A. SAMİ ÜLKÜ’NÜN TSO’DA KOMİTE ADAYLARI

A. Sami Ülke’nin 9 komitede birlikte hareket etme kararı aldığı arkadaşları şu isimler oldular:

KOMİTE LİSTESİ

1.KOMİTE:

ÖZKAN KUŞAKOĞLU, FATİH UÇAR

2.KOMİTE:

BAHADIR SERT, HAKAN ÇATALYÜREKOĞLU, ESRA ÖZKAN

3.KOMİTE:

GALİP ARAZ, ALİ DALDAL

4.KOMİTE:

EMRE YURTNAÇ, PERVİN YAZGAN KAYA

5.KOMİTE:

OKTAY KIZILKAYA, AHMET ÇELİK

6.KOMİTE:

OSMAN NURİ YILMAZ, ERDEM KILIÇ

7.KOMİTE:

BURAK KÜÇÜK YAZICI, ÖZCAN ALABAŞ, MUSTAFA KÜRŞAT İKİKAT

8. KOMİTE:

HULUSİ ÇEVİRGEN, NALAN BALCI

9.KOMİTE:

AHMET SAMİ ÜLKÜ, TURGAY AKINTAŞ, MEHMET ERGEZE