TOKAT BELEDİYESİNİN 4.YILI

Vizyon, temel ve sosyal belediyecilik alanında 4 yıllık süreçte söz verdikleri 61 projeden 47’sinin tamamlandığını, 10 projenin yapımının devam ettiğini, 4 proje için ise sürecin devam ettiğini söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, projelerin yüzde 76 oranında tamamlandığını söyledi. Eroğlu, “Kadim şehir Tokat’ın kimliğini ortaya çıkartmayı önemsiyoruz” dedi

‘Gelişimin 4. Yılı’ başlıklı basın toplantısı ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vizyon Belediyecilik, Temel Belediyecilik ve Sosyal Belediyecilik alanında Tokat’a kimlik kazandırmak adına yapılan çalışmaları anlattı. Slayt bir sunum eşliğinde projelerde gelinen son noktayı anlatan Başkan Eroğlu, Vizyon projeler başlığı altında; Meydan Projesi, Kanal Tokat, Topektaş, Yeni Nesil Sanayi Sitesi, Tokat Uluslar arası Hal Projesi (TUHAP), RES projesi, Şehir Parkı, Kapalı Pazar Yeri, Dartaş Barajı İçme Suyu Projesi, Yeni Şehir Terminali, Geksi Deresi, Behzad Deresi ve Karşıyaka ırmak kenarı düzenlemeleri, ışıklandırma çalışmaları, Dar gelirliye konut projesi, kentsel dönüşüm ve imar çalışmaları, tarihi kimliğe sahip çıkmak adına yürütülen çalışmalardan; Kültür Sokağı projesi, Sulusokak Tarihi Kent Meydanı projelerini anlattı.

Temel belediyecilik alanında; asfalt parke, yol, taş duvar, kavşak ve refüj düzenlemeleri, prestijli cadde ve şehir mobilyalarının yenilenmesi gibi çalışmaları anlatan Başkan Eroğlu, Sosyal Belediyecilik alanında ise; Bilgi Evleri Hanımeli Kültür Merkezleri, spor kompleksleri, çocuk parkları gibi birçok çalışmadan bahsetti.

“ŞEHİRCİLİK ANLAMINDA FARKINDALIK OLUŞTURMALIYIZ”

Kadim şehir Tokat’ın kimliğini ortaya çıkartmanın önemli olduğunu belirten Başkan Eroğlu, “Tokat’ın el sanatları çok iyi yaşatılmalı. Bu sanatları icra eden usta ve çırakların yetişmesi ve el sanatlarının satılacağı alanların oluşturulmasını önemsiyoruz. Tarihi eserlerin etrafının açılarak daha iyi kullanılmasını önemsiyoruz. Yerel kalkınmaya önem veriyoruz. Üretim deyince ilk akla gelen tarım ve hayvancılık sonra sanayi ve turizm var. Bunun üzerine daha neler koyabiliriz Bunu ödev bildik. Yerel kalkınmaya önem veren belediyeciliği önemsiyoruz. Planlama da çok önemli. İmar planlaması değil şehir planlaması yaparsanız şehri daha iyi bir geleceğe hazırlarsınız. Dışarıdan gelen yatırımcıya; ‘Ben bu şehre gelirsem alt yapısı yoluyla bu şehre çok güzel tesisler yapabilirim’ dedirtmeliyiz. Bu da önümüzdeki süreçteki ödevlerimizden biri. Yaşam kalitesini yükselterek kolaylaştırmalıyız. Şehircilik konusunda zayıfız. Bu konuda farkındalık oluşturmalıyız. Kurumlarımız ve basınımızın da desteğiyle eğitim veren bir şehir olmalıyız. Çevreci bir belediye ve şehir olma anlamında önemli çalışmalar yapmalıyız. Geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimiz için sosyal, kültürel ve sanatsal anlamda spor alanında faaliyetler yapmalıyız. Kent estetiğini çok önemsiyoruz. Eğer bir başarı varsa bu tüm belediyenin başarısıdır. Eğer bir başarısızlık varsa bunda da belediyenin sorumluluğu vardır” diye konuştu.

Ardından slayt sunum eşliğinde Vizyon, temel ve sosyal belediyecilik alanında 4 yıllık süreçte yapılan çalışmaları anlatan Başkan Eroğlu, söz verdikleri 61 proje içerisinde 47 projenin tamamlandığını, 10 projenin yapımının devam ettiğini, 4 proje için ise sürecin devam ettiğini, toplamda projelerin tamamlanma oranının yüzde 76 olduğunu bildirdi.

MEYDAN PROJESİ EKİM’DE TAMAMLANIYOR

Sunuma Meydan Projesi ile başlayan Eroğlu şehre kimlik kazandırmak amacıyla yürütülen proje maliyeti 35 Milyon TL olan 152 mülk sahibini kapsayan Meydan Projesinin 1. Etabının tamamlandığını ve 11 dükkan, 13 ofis olmak üzere esnafın yeni işyerlerine taşındığını söyledi. Eroğlu “2. Etap başladı. Meydan Caminin doğu ve batı kısmında toplam 9 bin metrekare şehir meydanı ve 120 araçlık otopark yapılıyor. 3. Etap başladı. A Blok 34, dükkan, B Blok 24 dükkandan oluşuyor. Proje 2018 ekim ayında tamamlanarak Tokat Turizm ve şehir ekonomisine önemli bir ivme kazandıracak” dedi.

KANAL TOKAT BÖLGENİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Kanal Tokat projesiyle ilgili Başkan Eroğlu, “1. Etap tamamlandı. 2. Etap başladı. Turizm, sosyal hayat ve şehir ekonomisine önemli katkıları olacak projenin maliyeti 18 Milyon TL’dir. 1,5 kilometre mesafelik kısım ırmak içi havuz alanı haline getirilmiştir. Sosyal tesisler, kule, su fıskiyeleri, seyir balkonları, süs havuzları, bisiklet yolları, yürüyüş yolları ile hem Tokat’ın hem de Bölgenin cazibe merkezi olacak” dedi.

TOPEKTAŞ İLE SAĞLIKLI KIRMIZI ET TÜKETECEĞİZ

Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisi proje maliyetinin 24,3 milyon TL olduğunu söyleyen Başkan Eroğlu, Tokat Hayvancılığına dev yatırım olan bu kuruluşun Tokat-Turhal-Pazar Belediyeleri, İl Özel İdaresi ve Pancar Ekiciler Kooperatifi ortak iştiraki olduğunu söyledi. Eroğlu, “250 büyükbaş, bin küçükbaş günlük kesim kapasiteli olacaktır. 80 Kişiye istihdam sağlanacaktır. 6 Milyon 612 Bin TL Hibe ve KDV Desteği alınmıştır. 7 bin metrekarelik kapalı alan oluşturuldu. Halkımız sağlıklı ve helal kesilmiş kırmızı eti gönül rahatlığı ile tüketebilecek” dedi. Başkan Eroğlu, “2. Aşamada Canlı Hayvan Borsası, 3. aşamada da Et İşleme Tesisi ve Organize Besi Bölgesi Projelerinin tamamlanması ile Topektaş Et Kombine ve Parçalama Tesisi hizmet vermeye başlayacak” diye konuştu.

YENİ NESİL SANAYİ SİTESİ İNŞAAT AŞAMASINDA

Yeni Nesil Sanayi Sitesi ile ilgili Başkan Eroğlu şunları söyledi: “Projemiz, Bakanlığımız tarafından Türkiye’deki şehir içerisinde kalmış 160 sanayi sitesi arasından taşınması planlanan 11 sanayi sitesi içerisinde yer aldı. Sanayinin taşınması aynı zamanda kentsel dönüşüm projelerimiz içerisindedir. Proje ile şehrimizin içerisinde yer alan küçük sanayi sitesi daha modern bir alana taşınarak esnafımızın ticari kazancı ve şehrimizin modern gelişimi hedeflenmiştir. Proje; Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezaretinde Valiliğimiz ve esnaflarımızın işbirliği ile yürütülmektedir. Belediyemiz öncülüğünde yer tahsisi ve projenin diğer aşamaları tamamlanmış olup, 2018 yılı içerisinde inşaatına başlanılması hedeflenmektedir.”

TOKAT ULUSLARARASI HAL İLE ÇİFTÇİ KAZANACAK

“Tokat tarım ürünleri Dünya pazarlarına açılıyor, çiftçimiz kazanıyor. Tokat’ımızın kendine has iklimi ile yetiştirilen domates, biber ve diğer sebzelerimiz ülke genelinde rağbet görmektedir. Çiftçimizin ürettiği bu ürünleri daha iyi şartlarda pazarlayabilmek amacıyla İlçe Belediyelerimizle birlikte Uluslararası Hal Projemizle çiftçimizin kazancını artıracağız.”

RES, 18 MİLYON KW/H ELEKTRİK ÜRETECEK

Maliyeti 40 Milyon TL olan Rüzgar-elektrik (RES) projesi hakkında da bilgi veren Başkan Eroğlu bu projenin daha çok belediyeye yönelik olduğunu belirterek “Projemiz, Türkiye de Belediyeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tokat Belediyesinin yıllık elektrik tüketimi: 16 Milyon Kw/h. Yapılacak 5 Rüzgâr Santrali ile 18 Milyon Kw/h elektrik üretilecek. Kalan 2 Milyon Kw/h piyasaya satılacak. Tokat Belediyesi’nin yıllık elektrik maliyeti: 6 Milyon TL. 1 Adet Tribünün Maliyeti: 8 Milyon TL. Proje 6 Yılda ürettiği elektrik ile maliyetini geri kazanmış olacak. Beşören Köyü Rüzgâr Santrali alanında yer tahsisi yapıldı, yapım ihalesine çıkılacak” diyerek bilgi verdi.

DSİ ALANI ŞEHİR PARK OLUYOR

Park alanı toplam 25 Bin metrekare olacak olan Şehir Park Projesini anlatan Belediye Başkanı Eroğlu, “DSİ tarafından, alanın 25 dönümlük kısmı belediyemize tahsis edilmiştir. Proje alanı içerisinde bulunan DSİ Sosyal donatı alanları belediyemiz tarafından yeniden inşa edilecektir. Alan içerisinde bulunan binalar yıkılarak projeye uygun revizyon çalışması ile Tokat Şehir Parkı’na kavuşacaktır. Proje maliyeti 7 Milyon TL’dir” dedi.

ÇÖP ALANI REHABİLİTE EDİLDİ

Çöp Rehabilitasyon çalışmasını anlatan Başkan Eroğlu, toplam 93 Bin metrekarelik alanın; 47 Bin metrekarelik alanda çöp toplanarak tel örgü ile çevrilerek üstü çimle kaplandı.46 Bin metrekarelik alan da yeni park rezerv alanı olarak kazanıldı. Proje bedeli 6 Milyon TL” dedi.

KAPALI PAZAR YERİ İNŞAATI HAZİRAN’A HAZIR

Stadyumun arkasında yapımı devam eden Kapalı Pazar Yeri ile ilgili son durumu aktaran Eroğlu, “Şehrimizin orta kesiminde Niksar yolu ile Stadyum arasında Behzat Deresi üzerinde inşa edilmektedir. Hem esnafımızın hem de halkımızın iklim şartlarından olumsuz etkilenmemesi için 10 Bin metrekare bir alanda Kapalı Pazar Yeri inşaatına başlanılmıştır. Projenin 2018 Yılı Haziran ayı içerisinde tamamlanması planlanmıştır. Proje maliyeti 7 Milyon TL’dir” dedi.

DARTAŞ BARAJI İÇME SUYU PROJESİ İHALEYE ÇIKACAK

Şehrin 50 Yıllık içme suyu ihtiyacı karşılayacak olan Dartaş Barajı İçme Suyu projesini anlatan Eroğlu, “Baraj alanı, şehir merkezine kuş uçuşu 15 kilometre mesafededir. Tokat’a 300 lt/sn su verilebilecektir. Regüle edilen suyun türbinlenmesiyle elektrik enerjisi elde edilecektir. 2018 yılı içerisinde ihale edilerek yapımına başlanılacak” dedi.

YENİ ŞEHİR TERMİNALİNDE KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMASI

Mevcut Şehir Terminalinin 2001 yılında hizmete açılmış olup, şuan ihtiyaca cevap veremediğini söyleyen Başkan Eroğlu, “Yeni Şehir Terminali Çevre yolu bağlantıları da düşünülerek şehrin batı çıkışında planlanmıştır. Kamulaştırma çalışmaları devam eden Yeni Şehir Terminali 15 Milyon TL’ye mal olacaktır” bilgisini verdi.

GEKSİ DERESİ ISLAH EDİLDİ

Şehre can veren Geksi Deresinin ıslahı ve çevre düzenleme çalışmalarını tamamlandığını maliyetinin 2,5 Milyon TL olduğunu söyleyen Eroğlu, Karşıyaka sol sahil sulama kanalı kenarında, çocuk parkları, yürüyüş ve bisiklet yolları, peyzaj çalışmaları, yolların asfaltlarının yenilenmesi ve prestijli led ışıklandırmalar tamamlanarak halkın hizmetine sunulduğunu proje bedelinin ise 3 milyon TL olduğunu söyledi.

DAR GELİRLİYE KONUTUN ANAHTAR TESLİMİ 19 NİSAN’DA

Belediye Meclisinde yapılan görüşmelerle Doğukent Mahallesi’nde yapılan yer tahsisi sonucu dar gelirli aileler ve emeklilere yönelik 436 Konut inşaatı başladığını hatırlatan Eroğlu, “ 28 Blok 6’şar kattan oluşan 3+1, 2+1 ve 1+1 konutların inşaatı 19 Nisan 2019 tarihinde tamamlanarak anahtarları teslim edilecektir” dedi.

ÜÇ BÖLGEDE ADA BAZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

Kentsel dönüşüm ve imar çalışmalarından bahseden Başkan Eyüp Eroğlu, “Şehrimizin Çehresi Değişiyor. Belediye Meclisimizden alınan Kentsel Dönüşüm kararları ile şuan 3 bölgede ada bazlı çalışmalarla Kentsel Dönüşüm yürütülüyor. Yazıcıoğlu ve Altıyüzevler Kentsel Dönüşüm alanlarında inşaat dönüşümleri başlamıştır. 4. Bölge Gezirlik ve Yeşilova Mahalleleri’nde Yeni İmar Çalışmaları başladı. Toplam 236 Hektar alanda 10-12 Bin Konut planlaması yapılmaktadır. Şehircilik açısından daha düzgün imar adası ve parseli oluşturulması, ulaşım, sosyal donatı, sağlık, eğitim, konut, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi amacıyla Gezirlik ve Yeşilova Mahallelerinde uzun süredir halkımızın beklentisi olan yeni imar çalışmaları başladı.”

HAC DAĞINDA SEYİR TERASINDAN ŞEHRİ İZLEYECEĞİZ

Seyir Terası projesinin de anlatan Başkan Eroğlu “Hac Dağı bölgesinde yapılacak proje ile Tarihi Sulusokak, Kale ve şehir merkezini yüksek bir alandan temaşa etme imkanı olacaktır. Seyir Terasının Kırkbadallar Projesi ile bütünlüğünün sağlanmasıyla şehir içinden yürüyüş yolu ile de ayrı bir cazibe noktası oluşturacaktır” dedi.