UÇAK SEFERLERİNİ BİR AN EVVEL TOKAT’A BAŞLATACAĞIZ

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adayı Ahmet Sami Ülkü, basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi.

BİRBİRİMİZLE UĞRAŞMA VAKTİ GEÇTİ

Başkan adayı Ahmet Sami Ülkü Tokat’ta TSO seçimlerinin nasıl yapılması gerektiğini, anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

İŞ DÜNYASININ SORUNLARINA EĞİLMEYEN BİR YÖNETİM VARDI

Başkan adayı Ülkü yaptığı açıklamada, “Mevcutta bizleri tatmin etmeyen bir yönetim, Tokat’ın iş dünyasının sorunlarına eğilmeyen bir yönetim vardı. Bizlerin dertlerine derman olmayan, bizim sığınacağımız bir liman olmayan, dokuz senedir Tokat’ın ticareti gerçekten daralmıştı, bitme noktasına gelmişti söylemlerinin çok olduğu noktada bir TSO yönetimi vardı. Türkiye’nin yatırım yağmuruna tutulmuş bir pozisyonda yatırımlardan nasibini almamış bir Tokat gördüğümüz için, burada TSO’nun buna müdahil olmadığı, projelerle Tokat’ı bir anlamda ticaretini bir yerler getirmeye çalışmayan TSO yönetimi olduğu için biz bu gereksinimi duyduk.” Şeklinde konuştu.

UÇAK SEFERLERİNİ BİR AN EVVEL TOKAT’A BAŞLATACAĞIZ

Tokat’ın mevcutta havaalanının var olduğunu belirten Ülkü, piste uygun uçak olmadığı için havaalanının kullanılamadığını söyledi. Başkan seçilmesi halinde piste uygun uçağı en kısa süre içerisinde Tokat’a getirerek havaalanını aktif hale getireceklerinin sözünü veren Ülkü, “Tokat’ta bizim yeni başlayan bir proje ile 2. bir havalimanımız yapılıyor. 2. havalimanı yapılana kadar Tokat’ta 1. Havalimanımızın kesinlikle aktif halde kullanılması gerekiyor. Bizim havaalanımız var. Bizim mevcutta da bir havaalanımız var ama maalesef piste uygun bir uçağımızın olmadığını dile getirdik. Piste uygun uçağın da buraya gelmesinin çok zor olmadığını söyledik. Bunun sözünü veriyoruz, piste uygun uçağı en kısa süre içerisinde Tokat’a getirip havaalanını aktif hale getireceğiz. Uçak seferlerini bir an evvel Tokat’a başlatacağız” dedi.

ÜÇÜNCÜ KISIM OSB’YE GEREK YOK

Tokat Organize Sanayi Bölgesinde üretim alanında büyük sıkıntının olduğunu dile getiren Ülkü, “Organize sanayiler üretim yapılması gereken yerlerdir. Biz elimizdeki iki kısım bölgemizde 223 bin metre karelik kapalı alanı olumlu kullanacağız. Buraları komple üretim sahalarına açmaya çalışacağız. Mevcut Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminin ısrarla üçüncü kısmın açılması gerektiğine, biz kesinlikle karşı çıkıyoruz ve diyoruz ki Sayın Belediye Başkanımızı ve Sayın Valimizi şu anki TSO yanlış yönlendiriyor. Üçüncü kısma hiç gerek yok. Üçüncü kısmın açılmasına karşıyız” şeklinde konuştu.

HAYVANCILIK OSB’Yİ ÖNEMSİYORUZ

Hayvancılık OSB’nin alt yapısının tamamlanıp bu yatırımın Tokat’a getirilmesi gerektiğini belirten Ülkü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tokatta ihtisaslaşmış OSB olarak biz birinci etapta Hayvancılık OSB’yi çok önemsiyoruz. Artova Bölgemizde hemen hayvancılık OSB’yi harekete geçirip Tokatta ki bütün hayvancılıkla uğraşan herkesi bir araya getirip, TSO olarak bunlara öncülük yapıp, besi çiftlikleri kurmak üzere hemen hayvancılık OSB’nin alt yapısını yapıp bu yatırımı Tokat’a getirmemiz lazım.

Maden OSB’yi kurmayı planlıyoruz. Tokat’ta çok değerli madenlerimiz var. Dünyanın en kaliteli mermerleri Tokat’ta.

Bugün Almus’un balığı Japonya’ya gidiyor ama dolaylı gidiyor. Bolu’da kibir tesis bizim balığımızı alıyor işleme tesislerinde işliyor. O balığımızı Japonya’ya gönderiyor. Biz bu balığımızı Japonya’ya direk göndermemiz lazım”

BİRBİRİMİZLE UĞRAŞMA VAKTİ GEÇTİ

“Çin’den iş adamı dostlarımız geldi, bizim madenlerimizi önemsediler ve ilgilendiler. Bizim yatırımcı getirmemiz lazım. Çalışmamız lazım. Tokat’ta her platformda biz şunu söyledik, dedik ki; “Birbirimizle uğraşma vakti geçti. Bir birimizle uğraşa uğraşa zaten Tokat’ta bir yere gelemedik. Biz birileri ile uğraşalım”

TOKAT’IN ÇOK ÖNEMLİ DEĞERLERİ VAR.

“Tokat’ta ciddi anlamda kültür turizmi olabilecek malzememiz var. Eğer bir Akkuş Tünelini biz açtıramazsak eğer, Akkuş Tüneli açılmaz da Karadeniz bağlantı yolumuz hizmete geçmezse hükümetimizin 487 km tünel yaptığı ortamda Akkuş tünelimizi harekete geçiremezsek o 487km’lik tünel bizi ikinci ve ya üçüncü derecede ilgilendirir. Amasya’ya gelen turist Amasya’dan çıkıyor Havza Samsun yolunu kullanarak Karadeniz’e gidiyor. Biz bile kendimiz eğer Karadeniz’e gideceksek Samsun yolunu kullanıyoruz. Bizim bir an evvel bunlara bakmamız lazım”

DÜNYA TİCARET MERKEZİNDE OFİS AÇILACAK

Dünya ticaret merkezinde bir ofis açacaklarını belirten Ülkü, dünya ülkelerinden yatırımcıları Tokat’a çekmek için Tokat’ın madenleri ve diğer önemli değerleri ile ilgili sunumlar yapacaklarını söyledi.