Tarih ve Kültür Şehri Tokat

Turizm bilincini geliştirmek ve turizmi canlandırmak amacı ile bu yıl 42.si düzenlenecek olan Turizm Haftası çeşitli etkinliklerle 15-22 nisan tarihleri arasında kutlanacak.

Tokat Valiliği Kültür ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde yapılacak etkinlikle ilgili müdürlükten bir basın açıklaması yayınlandı.Yapılan açıklamada: “Turizm Haftasın da öncelikli olarak, hızlı gelişen hizmet sektörleri arasında yer alan turizm konusunda; toplumda farkındalığı artırmak, sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda doğal, tarihi ve kültürel varlıklara yönelik konularını turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine daha etkin katılımını sağlamaktır.

Medeniyetlerin, tarihin ve kültür kardeşliğinin evi olan Türkiye, turizmde ‘mevsim ve zaman’ kavramını değiştiren çeşitliliği ile dünya destinasyonlarının başında geliyor. Bu çeşitliliğin önemli bir basamağı olan Turizm Haftası, şehrimizin kültürel değerlerini turizm alanına empoze etmek için çeşitli etkinliklerle ilçelerin de kendi değerlerini tanıtmasına fırsat vermek ve gerekli birlik beraberliğin sağlanması için bu yılda aynı coşkuyla kutlanacaktır.

Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş, tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuş, 14 Devleti ve birçok beyliği içerisinde barındırmış, önemli bir Anadolu şehri olan Tokat, artan turizm potansiyeliyle Erbaa ilçesinde antik Horoztepe yerleşimi, Roma Döneminde yol güvenliği için kurulmuş olan Tokat Kalesi, aynı zamanda Danişmend Devletine Başkentlik yapmış olan Niksar’da bulunan tarihi kale, Dünyanın 8. Harikası olmaya aday Pazar İlçesinde bulunan Ballıca Mağarası,Malazgirt sonrası yapılan en eski Türk Camisi Garipler Camii, Yağıbasan medresesi, Gökmedrese, Yeşilırmak-Hıdırlık köprüsü, 9 adet zaviye, Osmanlı Dönemine ait Alipaşa camii ve hamamı, Voyvoda han ( Taşhan), Deveciler Hanı, Arastalı Bedesten, 18. Yüzyıla ait bütün Anadolu’nun en görkemli tavan göbeğine sahip Latifoğlu Konağı Müze Evi ve Anadolu’nun en güzel ahşap Mevlevihanesi, en güzel Saat Kulesi; Bey sokağı, Bey Hamam Sokağı, Halit Sokağı ve Sulusokak’ ta bulunan sivil mimarlık örneği yapılarla; tüm yıl olduğu gibi Turizm Haftasında da ziyaretçilerini beklemektedir.

Cumhuriyet Meydanında Tokat merkezdeki kurumların ve ilçelerin katılımıyla başlayacak olan kutlama her birimin kendi değerlerini açılan stantlarda sergilemesiyle devam edecektir. Bütün ilçelerin ayrı ayrı stantlarda yer alacağı Cumhuriyet meydanında her ilçeye ait kültür değerlerini (yemek, el sanatı, tarihi, halk oyunları, giyim kuşam, kış hazırlıkları) her yönüyle tanıtma fırsatını bulacaktır.

Özellikle unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının( bakırcılık, yazmacılık, dokumacılık, ahşap oymacılığı vs.) yaşatılması, tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli bir etkinlik olan turizm haftası farklı ilçelerdeki el sanatları ustalarının birbirlerini tanımasını sağlayacaktır. Bütün bunların dışında birçok kültürel değerlerin yer alacağı stantlarda(el sanatı, yemek vs.) vatandaşlar ayrı ayrı gezerek her ilçeyi tanıma olanağına sahip olacaktır” denildi.