TOKAT”I BİTİREN ÖZELELLEŞTİRME İPTAL EDİLSİN.

Turhal Şeker Fabrikası, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) satış yöntemiyle özelleştirilmesi için 11 Nisan 2018”de teklif aldı.

Tokat”lılar, Tokat Sigara Fabrikasının özelleştirilip kapatılmasından sonra aynı sonun Turhal Şeker Fabrikasında yaşanmaması için bir konsorsiyum kurdu. Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi öncülüğünde bir araya gelen Tokat”lılar, Turhal Şeker Fabrikasını almak adına kamuoyunun karşısına çıkarak Fabrikayı almak adına birlikte hareket etme kararı aldıklarını duyurdular.

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler” Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifinin kılavuzluğunda bu birliktelik yürütülecektir. Turhal Şeker Fabrikasının Tokatlılar tarafından satın alınabilmesi, yöre ve ülke ekonomisine katlı sağlaması için her türlü desteği, mücadeleyi, uğraşıyı, çabayı gücümüz ve imkânlarımız ölçüsünde vereceğiz” diye Tokat”lılara umut olmuştu.

Turhal Şeker Fabrikasını almak için 11 Nisan 2018 tarihinde dosya hazırlayarak Özelleştirme İdaresi Başkanlığına giden Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler, Turhal Şeker Fabrikası özelleşme ihalesine 14 firma katıldığını görerek, Tokat çiftçisini rencide etmemek, işin ehli olmayan yabancı sermaye sahibi firmaların Turhal Şeker Fabrikasını almak için teklif verdiğini duyurarak teklif vermediklerini açıkladı.

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler “Turhal Pancar Ekicileri Kooperatif olarak dosya hazırladık ve bugün özelleştirme idaresine geldik, fabrikamıza 14 talipli firma var. Bunların içinde Doğuş Çay, Albayraklar, Cengiz İnşaat, Tutgu Gıda gibi firmalar var. Bu firmaların içerisinde ne olduğu belli olmayan ve kısa bir zaman önce 300 bin gibi komik bir sermaye ile kurulan bir firma, arkasında yabancı sermaye olduğuna inandığımız bir firma var. Bu firmaların olduğu yerde ihalenin bizde kalma olasılığı olmadığından, çiftçimizin rencide olmaması adına dosyamızı geri çektik diye son dakika açıklaması geldi.

Turhal Şeker Fabrikası Tokat için hayati önem taşıyan bir fabrika. Tokat Sigara Fabrikasının kapanmasını yaşayan Tokat”lılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan, Tokat”ın hassasiyetlerini göz ününde bulundurarak bu ihalenin iptal edilmesini ve Turhal Şeker Fabrikasının Tokat ”ta kalmasını bekliyor.

Hüseyin Kömür