Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Bünyesinde Proje Ortaokulu Açılıyor.

1953 yılında Bölgenin tek İmam Hatip Okulu olarak açılan ve uzun yıllar bölgeye eğitim alanında hizmet veren Tokat İmam Hatip Okulu zaman içerisinde Anadolu imam hatip Lisesine, 2018 yılında ise Milli Eğitim Bakanlığının verdiği kararla merkezi sınavla öğrenci alacak Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okuluna dönüşmüştü.

Tokat İmam Hatip Lisesi Tokat’ta bulunan İmam Hatip Liseleri arasında Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu (Erkek) öğrenci alacak ve bu alanda tek imam hatip lisesi olma özelliği taşıyacak.

Böylece Tokat’ın eğitimdeki köklü çınarı olan İmam Hatip Lisesi Proje okullar arasına girerek geçmişten gelen başarılarına yenilerini eklemek için yeni yönetim anlayışı ve yeni öğretmen kadrosuyla geleceğe yönelik büyük umutlar veriyor.

Tokat halkının büyük bir beklenti içerisinde olduğu Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Köprülü’nün verdiği bilgilere göre, “TEOG sınavının kaldırılması ve yeni getirilen sınav sistemine göre, Ülkemizde ve ilimizde mevcut öğrencilerin %10 u sınavla öğrenci alacak okullara yerleşecektir. Tokatta İl geneli sınavla yerleşecek öğrenci sayısı toplamı 840 tır. Nisan ayında Milli Eğitim Bakanlığının yayınlamış olduğu sınavla öğrenci alacak okullar Genel Müdürlüklere göre dağıtılmıştır.

Bu listeye baktığımız zaman

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olan (Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi) Tokat ta 600 öğrenci.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı olan ( Anadolu İmam Hatip Lisesi) Tokat’ta 180 öğrenci,Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı ( Meslek Lisesi ) 60 Öğrenci şeklinde bir dağılım ortaya çıkmaktadır.

Okulumuz Tokat’ta kendi türünde İmam Hatip Liseleri arasında 90 Doksan Erkek öğrencinin kayıt yaptıra bileceği Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayan tek Proje okuldur.” dedi.

Okul Müdürü Mehmet Köprülü yaptığı açıklamada, “2018-2019 eğitim ve öğretim yılı itibari ile ilk defa Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu bünyesinde Ortaokul açılacaktır. Okulumuz Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi Tokat’ta sınavla ortaokula öğrenci almaya hak kazanan,Tokat’ın tek Proje İmam Hatip Ortaokulu olacaktır. Ortaokul kısmına 2 şube 48 öğrenci alınacaktır. Bu öğrencilerin tespiti için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün koordinesin de 9 Haziran Cumartesi günü sınav yapılacaktır.

Ortaokul bölümüne sınavla öğrenci alınacağı için müracaatlar İnternet üzerinden başlamıştır. (http://tokat.meb.gov.tr) —(http://tokatanadoluihl.meb.k12.tr ) Çocuklarını İmam Hatip Ortaokulunda okutmak isteyen velilerimizin sınav tarihini kaçırmamaları önem arz etmektedir. Bizler okul yönetimi olarak okulumuza gelecek Ortaokul ve Lise öğrencilerimize en iyi imkânları sunmak için çaba sarf ediyoruz. Bizim bir sloganımız var ‘Her şey bir hayalle başlar, bizim hayallerimiz var, Sizlerin de hayalleri varsa sizin yeriniz bizim yanımız.’ diyerek yolumuza devam ediyoruz. Özellikle bu konularda bizlerden yardımını esirgemeyen tüm hayırseverlerimize tekrar teşekkür ederim.” diye konuştu.