OKA 2018 Mali Destek Programı

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2018 Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan proje sahipleri için imza töreni düzenlendi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (OKA) Tokat’tan sunulan projelerden hibe desteği almaya hak kazanan 12 proje için imzalar atıldı. OKA Tokat Yatırım Destek Ofisi’nde gerçekleştirilen imza törenine Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İlçe Kaymakamları, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, OKA Tokat İl Koordinatörü Mehlika Dicle, kurum temsilcileri ve proje sahipleri katıldı.

Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat’tan OKA’ya yapılan toplam 80 projeden 28’i Tokat’tan yapıldı. Tokat’tan sunulan 28 projeden 12’si başarılı bulunarak hibe desteği almaya hak kazandı. 12 projenin toplam bütçe büyüklüğü 15,6 Milyon TL. Bu projelere OKA’dan alınacak destek miktarı ise 7,6 Milyon TL.

Tokat’ın büyük ölçüde proje üretebilen, problemlerini eksiklerini projeye dönüştürebilen ve bununla çözmeye gayret gösteren potansiyeli yakalamış durumda olduğunu belirten OKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Tokat Valisi Ömer Toraman, “2018 Yılında Ajansımız bütçesine 28 milyon TL hibe kaynağı ayırdı. Bununla ilgili olarak Kalkınma Bakanlığına iki başlık altında teklifte bulundu. Bu başlıklardan bir tanesi, bölgenin turizmine yönelik mali destek programı, ikincisi de yine bölgede ki organize sanayi bölgelerine yönelik mali destek programı olmak üzere iki mali destek programı sunuldu. Kalkınma Bakanlığımız bu programları onayladı. Müteakiben proje çağrısında bulunduk ve dört vilayetten oldukça yüksek seviyede projeler ajansımıza sunuldu. Toplam da bu iki mali destek programı için 80 başvuru aldık. Yapılan değerlendirmelerde bunların 44 tanesi başarılı bulunuldu. Bu 44 başarılı projenin toplam bütçe büyüklüğü 54 milyon TL. Ajansımızın sağlayacağı mali destek miktarı ise 28 milyon TL. Buda çok ciddi bir orana tekabül ediyor. Tokat olarak biz bu çağrıyı alınca yüksek sayıda proje başvurusu yaptık. 28 proje sunduk ajansa. Bu 28 projeden 12 projemiz başarılı bulundu. Bu 12 projemizin toplam bütçe büyüklüğü 15,6 Milyon TL. Buna karşılık bu projelere ajanstan alacağımız destek miktarı ise 7,6 Milyon TL. Bu sene Tokat genelinde ehem OSB alt yapısında, hem de turizm alt yapısında 15,6 Milyon TL’lik bir yatırım gerçekleşecek. Bunun 7,6 Milyon TL sini OKA dan hibe olarak alacağız. Kalanını kurumlarımız kendileri karşılayacaklar” dedi.

Daha sonra konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, OKA’ya sunulan projelerin Tokat için çok değerli olduğunu belirterek, en kısa sürede projelerin yapımına başlanacağını kaydetti.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, Tokat’ın birçok konuda geride kaldığını ve bu eksiği kapatmak içinde yoğun bir çalışma ve faaliyet içerisinde olunacağını söyledi. Tokat’ta turizm çalıştayının yapılması gerektiğini ifade eden Başkan Çelik, “Turizmle ilgili bir hayli projemiz desteklendi ama hala çok geride olduğumuzu hepimiz biliyoruz ve kabul ediyoruz. Bu açığımızı da önümüzdeki dönem çok yoğun ve iyi bir çalışmayla kapatmak için çaba sarf edeceğiz hep birlikte. TSO olarak bununla alakalı önümüzdeki dönemlerde çok kapsamlı ve çok ciddi bir turizm çalıştayının yapılması ve o anlamda yoğun bir ilgi destek ve çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Amasya’nın 1.1 milyon gibi turist aldığı yerde bizim bu kadar eserimize ve değerimize rağmen 50-60 bin civarında kalmamız biraz bizi üzüyor. Bu soruyu hem kendimize, hem bakanlığa ve herkese soracağız, bu işin çözümünü bir şekilde üretmeye çalışacağız. Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın, bürokrasinin, siyasilerinde de desteği ile bunu aşabileceğimizi ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

Diğer protokol üyelerinin konuşmalarının ardından 2018 Mali Destek Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan proje sahipleri proje dosyalarını imzaladı.