KADIVAKFI ÇITIRIKLI’DA FESTİVALİ

Tokat merkeze bağlı Kadıvakfı Köyü’nde geleneksel hale getirilen Çıtırıklı Yayla Festivali’nin üçüncüsü bu yıl Ramazan Bayramının üçüncü günü yani 17 Haziran Pazar günü yapıldı. Kadıvakfı Köyü Muhtarı Mustafa Dönmez ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Murat Yücel ve Yönetim Kurulu’nun öncülüğünde gerçekleştirilen festivalde şehir dışında ikamet eden köylülerin yoğun bir katılımı görüldü.

AĞALIK MUHSİN YILMAZ’A GEÇTİ

Festivalin geçen yılında Ağalık açık artırmasını Çökelik Kışla Köyü Muhtarı Mutlu Kaya almıştı. Bu yıl yapılan ağalık açık artırmasına 3 aday girdi. Mevcut Ağa Mutlu Kaya’nın yanı sıra Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kaya ve Köy halkından Muhsin Yılmaz talip aldılar. Açık artırmada 10 bin lira bedelle son rakamı veren Muhsin Yılmaz yeni dönemin Festival Ağalığını kazanmış oldu.

GÜREŞLER BEĞENİ KAZANDI

Festivalin öne çıkan güreşlerinde Milli Güreşçilerden Murat Özkan, Çıtırıklı Yaylasında Baş Pehlivanlığı aldı. Ali Cihan ikinci, Samet Özarslan üçüncü oldu. Güreşte Serhat Elvan, Kubilay Akbaş, Emrullah Döşlü, Murat Duman gibi pehlivanlar çayıra çıkmıştı.

Pazar günü sabahından akşamına kadar köy halkının yeşil doğada pikniklerini yaptıkları, müziklerini dinledikleri, güreşini seyrettikleri festival saat 19.00 sularında tamamlandı.

Festival sonrası bir değerlendirmede bulunan Dernek Başkanı Murat Yücel “festivalimize katılan Dernek Başkanlarına, Yönetimine, muhtarlara, bize hizmet veren ACİL 112 Personeline ve müdürü olan İsmail Saka beye, güvenliğimiz için gelen Gökdere Karakol Komutanımıza, uzaktan ve yakından, İstanbul, Tokat ve köyümüzden katılan köylülerimize ve bizlere maddi manevi destekte bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Cenabı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi daim etsin.” dedi.