TÜRKİYE ŞAMPİYONU İMAM HATİPLİ

Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulu Müdürü Mehmet Köprülü Adana’da Çukurova Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Azra Kargı Liseye Geçiş Sınavı’nda (LGS) tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincilerinden olduğunu duyurdu.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulu Müdürü Mehmet Köprülü,”Bizler İmam hatip camiasına mensup kişiler olarak sevinçliyiz. Çünkü tarih bir kez daha tekerrür etti. Yıllar önce her alanda bir çok birinciler çıkaran İmam hatipler özlenen başarılarına dönmeye ve bizleri gururlandırmaya başladı. Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınav Sonuçlarına göre Türkiye genelinde 500 tam puan alan 18 öğrenci birinciliği paylaştı.

Türkiye genelinde 971.657 öğrencinin girdiği sınavda İmam hatip öğrencileri büyük başarılara imza atarak aldıkları yüzdelik dilimlerle başta ilimiz olmak üzere Ülkemiz genelinde Özellikle Proje İmam Hatip Ortaokullarında ve birçok İmam Hatip Ortaokulların da 0.15 yüzdelik dilimini yakalayan yüzlerce öğrencinin olması İmam Hatiplerde Akademik anlamda yapılan çalışmaların sonuçları olarak yorumladı.

Bugün bizleri gururlandıran Adana Çukurova Selahaddin Eyyubi İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Azra Kargı oldu. Azra öğrencimiz başarısının ardından yaptığı açıklamada, birinci olan tek imam hatip öğrencisinin kendisi olduğunu söyleyerek”İmam hatipliler adına iyi bir şey yaptığım için mutluluk duyuyorum. İmam hatipleri yükseltmek, bu konuda insanların düşüncelerini değiştirebilmek benim için çok önemliydi. İmam hatiplerin bu ülkedeki önemini anlayamayan insanlar var. Bu ülke ayakta durabiliyorsa bence imam hatipliler sayesinde ayakta durabiliyor.” dedi. Bu sözleri ile bir çok arkadaşına örnek olan Azra kızımızı, ailesini, yetişmesinde katkı sağlayan tüm idareci ve öğretmenlerini kutluyorum.” diye konuştu.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Köprülü konuşmasının devamında,”Okul olarak bizlerde Tokat’ın eğitimdeki temel taşlarından birisiyiz. İmam Hatip Lisesi olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

‘Her şey bir hayalle başlar, bizim hayallerimiz var, sizlerinde hayalleri varsa yeriniz burası.’ düşüncesiyle yolaçıktık. Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu olarak sadece Temel İslami Bilimler değil Fen Bilimlerinin de en iyi şekilde öğretildiği okul olması için çaba sarfediyoruz.

Liselere Giriş Sınav sonuçlarına göre sadece 90 erkek öğrenci alacak olan okulumuzu tercih edecek öğrencilerimizi şimdiden kutluyorum. Yapacakları tercihlerin kendileri, aileleri ve memleketimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Neden Anadolu İmam Hatip Fen ve Sosyal Bilimler Lisesini tercih etmeliler?

*Anadolu İmam hatip Liselerinin tamamında öğrenciler Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanındaki derslerin tamamını eşit olarak almaktadırlar.

* Proje okulumuzu tercih eden öğrenciler Fen Lisesinde okutulan derslerin müfredatını ve kitaplarını okuya bilmektedirler.

*Proje Okulumuzu tercih eden öğrenciler Sosyal Bilimler Lisesinde okutulan derslerin müfredatını ve kitaplarını okuya bilmektedirler.

*Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinde birçok sosyal ve kültürel faaliyetler yeralmakta; ‘’ Okuyan 7’ler (kitap okuma takımları) , ‘’ Kırk Şair – kırk şiir etkinliği’’ , ’’Öğrenci Panelleri’’, ‘’Genç Fikirler’’ , ‘’Kadim Şehirler Mukaddes Mekanlar’’ , Genç Bilginler Bilim çalışmaları’’ ,’’ Genç Hatipler’’, ‘’ Kuran ı Kerim ve Ezan Güzel Okuma Yarışmaları ‘’ gibi bir çok farklı ve özgün çalışmalarla öğrenciler manevi, ahlakıve kültürel yönden gelişmekte sosyal sorumluluklarının farkına varmaktadırlar.

* Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri Üniversitelerle protokol yaparak Üniversitelerle ortak proje, seminer ve konferanslarla öğrencilerin akademisyenlerle birlikte eğitim faaliyetinde bulunması onları üniversite ortamına güçlübir şekilde motive etmektedir.

*Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinin öğretmen ve yöneticileri doğrudan alanında uzman kişiler tarafından bakanlıkça seçilerek atanmaktadır.

*Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerini tercih eden öğrencilere yurt imkanı sunulmaktadır.

* Fen ve Sosyal Bilimler Programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerini tercih eden öğrencilere çeşitli kurslar, kamplar ve akademik anlamda destekleyici dersler yapılmaktadır.

Yukarıda sayamadığımız bir çokimkânlardan dolayı öğrencilerimizin Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu ile görüşmeden tercihte bulunmamalarını istiyoruz. Burası sizin eviniz mutlaka tercihlerden önce uğrayıp bir çayımızı için diyoruz.”

Author: trtokat