TOKAT”TA 41 PARE TOP ATILDI

Tokat Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de yemin töreninin hemen ardından kutlama olarak eski devlet geleneğinde yer alan 41 pare top atışını gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine göre seçimi kazanması sonrasında dün TBMM’de kürsüye gelip yemin etti. Yeni devlet yönetimi sisteminin 1. Devlet Başkanı olması dolayısıyla Tokat’ta Tokat Belediyesi tarafından 41 pare top atışı yapılarak kutlandı.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin 1. Cumhurbaşkanı (Devlet Başkanı) Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de yemin ederek görevine başladı. Bu kapsamda eski devlet geleneği olan 41 pare top atışı geleneği Tokat Belediyesi tarafından yeniden canlandırıldı.

Top atışı öncesi Tokat Belediyesi İtfaiye Ekipleri tarafından atış için gerekli hazırlıklar yapıldı. Zabıta Ekipleri güvenlik tedbiri amaçlı atış yapılacak alana şerit çekti. Daha sonra itfaiye erleri kontrollü atışları gerçekleştirdi.

Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlaması dolayısıyla düzenlenecek törene katılmak için Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun Ankara’da olduğu bilgisi verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı tarihi bir gün yaşandığını belirterek, “Türkiye Büyük Millet Meclisimizde tarihi bir tören oldu. İlk yeni sistemin 1. Devlet Başkanımız yeminle görevine başlamış oldu. Biz de bu anı tarihi unutmamak adına devlet geleneğimizde olan 41 pare top atışını Tokat Belediyesi tarafından Belediye önünde gerçekleştirdik. Yeni sistemin bütün devletimize, milletimize, vatanımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Top atışları ile kısa süreli şaşkınlık yaşayan çevredeki vatandaşlar ve çocuklar Tokat Belediyesi tarafından yapılan anons ile programın içeriğini öğrendi. Meraklı vatandaşlar ise cep telefonları ile top atışlarını kaydetti.