Tokat’ta Gazi Osman Paşa Lisesi mezunları, 15. Geleneksel Pilav Gününde bir araya geldi.

Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunlar Derneği (GOPMED) ve GOP Lisesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte mezunlar GOP Lisesinden Cumhuriyet Meydanına bando eşliğinde yürüdü. Burada Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

            Program okulun konferans salonunda devam etti. Gazetemiz yazarlarından GOP Lisesi Müdürü Yardımcısı Mahmut Hasgül’ün sunumuyla başlayan programda açılış konuşmasını GOPMED Başkanı Melih Yardımcı yaptı. Yardımcı, geleneksel pilav gününün 24 Haziran seçimleri nedeniyle Eylül ayına ertelendiğini belirterek, şunları kaydetti:

            “Bugün aramızda olmayan, vefat etmiş kıymetli mezunlarımızı rahmetle anıyorum. Sağlık problemleri dolayısıyla aramızda olmayanlara acil şifalar diliyorum. Biz her sene pilav gününü haziran ayının ilk haftasında yapıyoruz. Bu sene 24 Haziranda yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri nedeniyle eylül ayına ertelemek zorunda kaldık. Bizim pilav günümüz artık sıradan bir pilav günü olmanın ötesine geçti. Tüm Tokatlıların kaynaştığı, şehir dışındaki mezunları Tokat’a geldiği, herkesin 18 yaşına tekrar döndüğü büyük bir sosyal etkinlik haline geldi. Gaziosmanpaşa Lisesi her dönemde çok başarılı mezunlar verdi. Gaziosmanpaşa Liseli olmak gerçekten onurdur, gururdur. Bu etkinliğimizde bizlere sürekli destek olan Diren ailesine çok teşekkür ediyorum. Omuz omuza çalıştığım Gaziosmanpaşa Lisesi Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu arkadaşlarıma da çok teşekkür ediyorum.”

            Daha sonra selamlama konuşması yapan Gaziosmanpaşa Lisesi Müdürü Ramazan Atlı Gaziosmanpaşa Lisesi mezunlarıyla tanışmaktan onur ve gurur duyduğunu ifade ederek, “Bir okulun değeri o kulun mezunlarıyla anlaşılır. Ben bu okula başlarken 19 yıllık idari tecrübem vardı ama Gaziosmanpaşa Lisesine gidersem acaba gerçekten orasının havasına alışabilir miyim, bütünleşebilir miyim diye bir heyecan vardı içimde. Hani tarihi camilere gidersiniz tarihi camiler nahudi bir hava ile karşılar ya sizi Gaziosmanpaşa Lisesinin de öyle kendine has bir havası var, o şekilde karşılıyor sizi. Buluşmak birlikteliği getirir. Birliktelik birlikteliği getirir. Biz buluştuk, buluşuyoruz, siz 15 yıldır buluşuyorsunuz. Bu dayanışma Gaziosmanpaşa Lisesine birliktelik getiriyor. Bu birliktelik aynı zamanda başarıyı getiriyor. Bu buluşmaların, birlikteliklerin ve başarılarımızın en büyük destekçisi sizlersiniz.” diye konuştu.

“GOP LİSESİ MEZUNLARIYLA GURUR DUYAN BİR OKULDUR”

            GOP Lisesinin yüzüncü yıl mezunlarından olan İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Abdullah Taştan da konuşmasında şunları kaydetti:

            “Gaziosmanpaşa Lisesinde konuşmak biraz zor geliyor benim için. Ben Gaziosmanpaşa Lisesinden 100’üncü yılında mezun olanlardanım. Gaziosmanpaşa Lisesi tarihin vizyon, misyon yüklediği liselerden biridir. Biz de tarihin bize yüklediği misyonu, vizyonu yaşatan bir okuluz. Gerek öğrencileriyle gerek mezunlarıyla çevresine örnek olan insanların yetiştiği bir okuldur. Gaziosmanpaşa Lisesi, ilim irfan yuvasıdır, mezunlarıyla gurur duyan bir okuldur.”

            Taştan, konuşmasının ardından Tokat İ Milli Eğitim Müdürlüğünden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Levent Yazıcı’nın mesajını da davetlilere iletti.

            Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise Gaziosmanpaşa Lisesinin Tokat’ın sembollerinden biri haline geldiğini ifade ederek, “Adına değerli büyüğümüzden alan Gaziosmanpaşa Lisemiz şehrimizin sembol noktalarından biri haline gelen bir okulumuz. Yüz yılı aşan bir okuldan bahsediyoruz. Bugün yüz yılı devirmiş, binlerce öğrenci yetiştirmiş, önemli şahsiyetleri hem Tokat’ımıza hem de Türkiye’mize kazandırmış Gaziosmanpaşa Lisemiz, en güzel övgüleri hak ediyor. Bugün bu öğretim yuvasını daha iyi yerlere taşımak için gayret eden başta müdürümüz olmak üzere görev alan bütün personele kucak dolusu teşekkürlerimi iletiyorum. ‘Marifet iltifata tabidir’ deriz. Burada çok önemli bir çalışma var. Zira 15’inci yılını geçirdiğimiz pilav günü hiç aralıksız devam ediyor. Bu da önemli bir marifeti ortaya koyuyor. Burada kesintisiz yapılan çok önemli bir faaliyet var. Bu tür çalışmalara başlanır birkaç yıl devam eder, sonra üç-beş yıl ara verilir ve sürekli devam etmez. Ama maşallah Gaziosmanpaşa Lisesi Pilav günü aralıksız devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

            Konuşmasında Tokat’ın güzelliklerle dolu eşsiz bir şehir olduğuna işaret eden Eroğlu, Tokat’ın hep birlikte, tercih edilen bir şehir haline getirileceğini belirterek, “Tokat eşsiz ve güzel bir şehir. Tarihiyle, doğasıyla, insanıyla birçok kişinin gıpta ettiği güzel bir şehirde yaşıyoruz. Onun için bu şehide ikamet etmek onurdur, kıvançtır. Rabbim bize bu şehre hizmet etme fırsatını verdi.istiyoruz ki şehrimizin insanının yüzü daha da gülsün, şehrimizin insanı Tokat’tan gurur duysun ve şehrimiz Türkiye’nin göz bebeği olsun. Hatta dünyada da tercih edilen gezilmeye görülmeye değer bir şehir olsun. Bütün derdimiz bu. Biz 200-300 yıllık bir şehirden bahsetmiyoruz, 14 devlete medeniyetlik yapmış bir şehirden bahsediyoruz. Onun için hep beraberce şehrimizi hem kalkınma hem tarihini ve güzelliğini ortaya çıkarma, tüm Türkiye’nin tercih ettiği gezilmeye, görülmeye değer bir şehir yapmak için çalışmalar yapacağız.” şeklinde konuştu.

            1971/72 mezunları adına Dr. Bilal Durmaz ve 1972/73 mezunları adına Suphi Erdem Acar’ın yaptığı konuşmaların ardından, mezunlara plaketleri takdim edildi. Konferans salonundaki programın ardından mezunlara okul bahçesinde pehlili pilav ikram edildi.

            Programa Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, eski Devlet Bakanı Metin Gürdere, eski Belediye Başkanı Adnan Çiçek, GOPMED Başkanı Melih Yardımcı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Abdullah Taştan, GOP Lisesi Müdürü Ramazan Atlı, GOP Lisesi mezunları ve davetliler katıldı.