AHİLİK GÜZEL AHLAKTIR

Ahilik Haftası kutlamalarında ahilik ahlakı, felsefesi ve inancının önemine değinilerek, ahilik ahlakı, felsefesi ve inancının günümüzde yaşanan sorunların aşılması konusunda öncü olacağına işaret edildi. Yerli esnafın desteklenmesi ve yerli malı alınması konusuna vurgu yapılırken, esnafın yeni nesil rakipleriyle mücadele edebilmesi için çağın koşullarına ayak uydurması gerektiğine dikkat çekildi.

            Tokat’ta Ahilik Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ahilik Haftası programı kapsamında Ahilik Komitesi tarafından Vali Dr. Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ziyaret edilerek çiçek takdim edildi. Cumhuriyet Meydanında devam eden kutlama programı çerçevesinde  kutlama komitesi ve esnaf teşkilatlarınca Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Tokat Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Fehmi Çankaya ahiliğin asıl hedefinin akıl, ahlak ve ilimle çalışmak olduğunu belirtti. Ahilik felsefesi ve öneminden bahseden Çankaya, “Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir. Ahilik teşkilatı ise Türkler arasında gelişip yaygınlaşan; sanatta, ticarette dayanışma ve yardımlaşmayı esas alan sosyo-ekonomik bir kurumdur. Ahilik iş ahlakını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan akıl, ahlak, ilim, çalışma prensipleri üzerine kurulan; kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik sisteminde teşkilatlanan bir bütündür. Ayrıca ahilik 13’üncü yüzyılda köylere kadar yayılarak düzenli ve milli bir toplum kurmayı amaç edinen sosyal bir kurum haline gelmiştir. Ahilikte kalfalıktan ustalığa geçen kişilere bir törenle kep bağlanır. Böylece fütüvvet yoluna giren usta ahilik felsefesine göre eline, beline, diline sahip ol; kalbini, kapını, alnını açık tut ilkesine bağlı olarak yetiştirilmesi sağlanırdı. Ahi Evran ‘Ahilik bir insan bilimidir. Her çağda ve ortamda denge, düzen tutturandır dağıtan değil toplayandır. Yıkan değil, yapandır, dünya ve ahiret dengesini tutturandır.’ demiştir. İnşallah ahiliğin öğütlerini yaşayan, yaşatan bir teşkilat olarak ahilik geleneğini önümüzdeki yıllara taşımak bizlere nasip olur.” diye konuştu.

AHİLİK KÜLTÜRÜNE BAĞLANILMALI

            Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, yeniden ahilik kültürüne bağlanılmasının günümüzde yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında büyük katkısı olacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

            “Özellikle son zamanlarda yaşadığımız ekonomik sıkıntılar devrimizin yaşamış olduğu sorunlarla karşı yeniden ahilik kültürüne bağlanmamızın bu sorunların üstesinden gelmemizde ve bu sıkıntıları çözmemizde çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz meslek odaları olarak şehirle alakalı yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin yeniden yaşatılması, bunlarla ilgili bir katma değer ve pazar oluşturulması noktasında, yeniden bu mesleklere toplumun yönelişiyle ilgili çok ciddi çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Herkes kendi üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yapmalı. Hatta bir sonraki törenlerimizin de bunun bir sonucu ve meyvesi olarak çok daha görkemli çok daha kapsamlı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada kendimizi bugünden itibaren hazırlayıp bir takım etkinlikler oluşturmaya çalışacağız. Ahilik yüz yıllar öncesinde oluşturulmuş bir esnaf teşkilatı ve Anayasası. Sadece ticareti değil, iştimai hayatı da kapsayan çok ama çok önemli evrensel bir takım değerleri olan felsefedir. Ahilik felsefesinin bize vermiş olduğu duyguları yaşatmanın; haramı helalle, çirkini güzelle yok etmenin derdiğini taşıyacağız ve öncüsü olacağız. Bu toplumu yeniden eski değerlerle bir araya getirip birleştirerek, geçmişte nasıl imparatoru olmuşsak, yer yüzüne hükmeden imparatorluğun temsilcileri olarak gelecekte de bu felsefeyle yerimizi alacağız.”

“AHİLER MADDEYE ESİR OLMAZ, İNSANLIK İÇİN KULLANIR”

            Ahilerin gece gündüz para kazanmanın ötesinde Allah rızasını kazanmak isteyen kitlelerden oluştuğunu söyleyen S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan ise, “Ahilik memleketimizde uzun yıllardan beri kutlanıyor. Ahiliğin bizde karşılığı ahiliğin felsefesi ve prensipleriyle mücehhez olan toplumların müreffeh olduklarını müşahede ediyoruz.  Ahilik, ahlaklı çalışacak gecesini gündüze katarak sadece para kazanmanın ötesinde Allah’ın rızasını da kazanmayı, insanların gönlünü de kazanmayı sevgisini muhabbetini de kazanmayı hedef edinen kitlelerden oluşur. Maddeye esir olmayan ve bizahiti ona hükmederek insanlık için kullanmayı becerebilen insanlardır ahiler. En kısa zaman içinde geçmişte unuttuğumuz değerlere kavuşarak milletimizin tekrar dünyaya nizamat verdiği günlere ulaşmayı temenni ediyorum. Burada bir takım törensel anmalardan öte ahiliği yapıldığı dönemdeki felsefeyi iyi kavrayarak yeniden ahiler olmayı becerebildiğimiz zaman bugünkü çektiğimiz bir takım sıkıntılardan da kurtulmuş olacağız diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

ESNAF ÇAĞIN GEREKLERİNE GÖRE DONATILMALI

            Esnafın çağın gereklerine göre donatılması gerektiğini belirten Aydoğan, “Esnafların toplumun en merkezi noktasında olduğunu düşünüyorum. Toplumdaki çeşitli meslek mensupları birbirleriyle belki haftalarca, aylarca, yıllarca görüşemeyebilirler. Ama toplumun her kesimiyle hemen her gün her dakika görüşen, insanların birbiriyle irtibatını sağlayan esnaf noktaları. Biz bunları çağın gerektirdiği teknolojik gelişmelerle birlikte esnafımıza anlatarak bir şeyler yapmalıyız. Artık dükkanlarında ticaret yapmaktan öte sanal mağazalar kuruldu. Yani artık bakkal Ahmet amcanın rakibi bakkal Mehmet amca değil. Bakkal Ahmet amcanın rakibi Çin’den alibaba.com, Amerika’dan Amazon.com. bunları da kavramak zorunda olduğumuzu bilmemiz lazım.” diye konuştu.

ESNAFLAR ŞEHRİN ÖNEMLİ TEMEL TAŞI

            Ahilik Haftasının hayırlara vesile olmasını temenni ederek sözlerine başlayan Tokat Belediye Başkanı  Eyüp Eroğlu, “Ahilerimiz bugünün esnafları, yarınların yatırımcıları iş adamları  hepsini birer Ahi olarak gördüğümüzde bu şehrin en önemli temel taşlarısınız. Bu şehrin büyümesi, gelişmesi ve değişmesinde en aktif rolü de değerli Ahilerimiz yapmakta. Son 3 yılda Tokat’ta 800’e yakın yeni işyeri açılmış. Yani yeni ahi yeni esnaf bu kervana katılmış. Bu iyi bir sayı. Hani diyorlar ya ‘Şehir geriliyor’, ‘esnaf kan kaybediyor’ diye. Bu anlamda belki bir veri olması adına SGK’dan aldığımız net bilgidir bu.  Yeni farklı kulvarda işyerlerinin açılması çağa ayak uyduran esnafımızın olduğunu gösteriyor. Ben de bir esnaf çocuğuydum. Babamız şuan ki İş Bankasının karşısında manifaturacılık yapardı. Ben de tatillerde gider yanında çalışırdım. Bundan 30 sene önce 80’li yıllarda orada olan esnafa bakıyorum kaçı devam ediyor inanın yüzde 90’ı yok şurada.  Ancak yüzde 10’u kendini yenileyebilen devam etmiş kalanı ya işini bırakmış bir şekilde devam ettirememiş. Bir taraftan günün şartlarına ayak uydurmamız lazım. Esnafımız şuanda her anlamda belki zor günler geçiriyoruz diyebilir.  Gelirleri bakımından belki geçmişe nazaran daha dikkatli davranması gerekebilir. Bunun için de sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi yerli malı almak çok önemli. Bir taraftan israf, savurganlık, lüks şatafatlı yaşam hepimizde var. Buna da bence son vermek lazım. Eskiden 2 yılda bir yazlık-kışlık ayakkabımız varken bugün her yıl 3-4 tane ayakkabı almaktayız. Bir iki kıyafetle yılı geçirirken gar dolaplarımız takım elbiseden gömlekten geçilmiyor.  Her birimizde7-8 bin liralık telefonlar var. Halbuki bin liralık telefon işi görüyorken. Çocuklarımız aynı şekilde marka peşinde. Bunlar bizim kendimizi düzeltmemiz gereken hususlar. Bu noktalarda inşallah bu hafta buna vesile olur ve kendimizi şöyle bir silkeleyerek daha tasarruflu yaşamaya, yerli malı kullanmaya, yerel esnafımızı desteklemeye gayret edersek ileriye dönük işler yapmış oluruz. Yerli esnafımızı destekleyelim, yerli malı alalım” diye konuştu.

KÜÇÜK ESNAFI KOLLAMALIYIZ

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise konuşmasında şunları kaydetti:

            “Ahilik Haftası, temeline baktığınız zaman Anadolu’da kendi ürettikleriyle yaşamını sürdüren bir anlayışın bin 200’lü yıllarda Anadolu’da yeşermesi ve daha sonra kıymeti yok anlarda anlaşılıp 31 yıldır da ulusal bazda kutladığımız bir hafta. Bu hafta bize neyi öğretiyor  kendi günlük rızkını aldığı zaman gelen müşterisini komşu esnafa yönlendiren Niksar’da da pankartını gördüm diyor ki ‘Ekmeğinizi mahallenizdeki fırınınızdan, sebzenizi  ve meyvenizi manavınızdan, çay ve şekerinizi bakkalınızdan dolayısıyla yok olmakta olan Anadolu’nun dinamiği küçük esnaf ve sanatkarı kollamamız noktasında bir kez daha düşünmemiz gerektiğini hatırlatıyor.”

GÜNÜMÜZDE AHİLİK İNANCINA ÇOK İHTİYAÇ DUYULUYOR

            Günümüzde ahilik inancı, ahlakı ve felsefesine çok ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, “Ahilik teşkilatı 13’üncü yüzyılda Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-i Veli Hazretlerinin işaretiyle kurulmuş bir meslek teşkilatı. Meslek teşkilatı olmasının yanında ticaret, sanat erbabı üretici birliklerinin kurulması anlamında bugüne kadar yansıması olmuş, bugün de ticaret odalarıyla, esnaf odalarıyla esnaf kooperatifleriyle hayatını devam ettiriyor. Burada güzel konuşmalar yapıldı. Biz bugün ahilik anlayışının neresindeyiz? Birkaç gündür esnaf ziyareti yapıyoruz. Ülkemizde malum dövizle ilgili sıkıntılarımız var. Döviz fiyatlarında yüzde 30 artış var, fiyatlarda yüzde yüz yüzde 200 artış var. Biz ahilik anlayışını ve felsefesini hayatımıza hakim kılabilseydik, bu sıkıntıları yaşamadan, bu zam oranlarını görmeden vatandaşların ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olurduk. Bizim bugün gerçekten ahilik inancına, ahilik ahlakına, felsefesine çok ihtiyacımız var. Ülkemiz sıkıntılı günler geçiriyor. Ülkemize büyük bir ekonomik saldırı var. Bu saldırıyı hep birlikte def edebilmek için, esnafımızın, ticaret erbabımızın üzerine de büyük bir yük ve sorumluluk düşüyor. Bu sorumluluğu ahilik ahlakıyla, ahilik felsefesiyle aşabileceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

AHİLİK TÜRK MİLLETİNİN ÖNEMLİ BİR GELENEĞİ

            Ahiliğin Türk Milletinin önemli bir geleneği olduğunu belirten Vali Toraman, “Ahilik milletimizin önemli bir geleneği. Geleneklerine sahip çıkan, geleneği fazla olan toplumlar diğer toplumlarla mukayese edildiğinde çok daha güçlü toplumlar olarak nitelendiriliyor. Türk Milleti gelenekleri çok kuvvetli bir millet. Bu anlamda gelenekleri sayesinde zaman içerisinde gücünü muhafaza edebilmiş bir millet. Tokat ahilik kültüründen çok fazla nasiplenmiş bir şehir. Bu da Tokat’ın üretim merkezi olmasının bir neticesi kanaatimce.” ifadelerini kullandı.

            Konuşmaların ardından Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Kadim Durmaz ile ahilik komitesince yılın ahisi seçilen bakır ustası Ahmet Bilge’ye ahilik şetini giydirdi.

            Daha sonra ilimizde Ahilik kültürünün gelişmesinde emeği geçen Vali Dr. Ömer Toraman ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na plaket takdim edildi.