Tokat Devlet Hastanesinde 2018 Yılı Saha Tatbikatı

Tokat Devlet Hastanesinde yapılan tatbikatta ekipler senaryo gereği eş zamanlı üç ayrı olaya müdahale etti. Vatandaşlar gerçeğini aratmayan tatbikatı cep telefonları ile kaydetti.

            Tokat Devlet Hastanesinde 2018 yılı Saha Tatbikat senaryosu gereği öğrenci yurdunda toplu zehirlenme vakası, Turhal’da kimyevi ürünler imal eden bir imalathanede yangın ve patlama ve  hastane yoğun bakım ünitesinde yangın tatbikatı yapıldı. Üç olayın aynı anda gerçekleştiği senaryo gereği hastalara yapılan müdahale gerçeğini aratmadı.

            Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Demir, Sivil Savunma Amiri Necati Çabuk sağlık görevlileri ve itfaiyenin hazır bulunduğu tatbikatta 3 farklı senaryo eş zamanlı olarak uygulandı.

            Özel bir öğrenci yurdunda toplu zehirlenme vakası yaşandığı senaryosu ile toplu yaralanma konusuna göre tatbikat planlandı. Toplam 250 kişi arasında değişen hasta/yaralıların özel araçlar ve 112 ambulans ile hastane aciline nakil yapıldığı ve Hastane Afet ve Acil Ekipleri harekete geçirilerek toplu yaralanma karşısında nasıl organize olacaklarını saha tatbikatı yoluyla ortaya koydular.

            Tatbikat planlaması kapsamında aynı anda yine bir ilçede kimyevi ürünler imal eden bir imalathanede yangın ve patlama olduğu, imalathanede çalışan 2 yaralının imalathanede depolanan kimyasal maddelerden etkilendiği olayı senaryosu sahnelendi. Hastane de görevli KBRN ekipleri harekete geçirilerek acil servis önünde arındırma ünitesinde uygulama yapılarak nasıl müdahale edileceği tatbiki olarak gösterildi.

            Bu esnada hastane yoğun bakım ünitesinde yangın meydana geldiği senaryolaştırılarak hastaların güvenli alanlara tahliye işlemi tatbikatı yerine getirildi. Zehirlenme, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) yaralanma ve yangın konularına göre üç başlık altında hazırlanan senaryoya göre personelin hızlı organize kabiliyeti, afet anında müdahale becerisi ile hastane acil kapasitesi tatbikat yoluyla gözlendi .

            Tokat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Fatih Demir, tatbikata ilişkin yaptığı açıklamada, “Hastanemiz bünyesinde afet ve acil durum tatbikatı yaptık. Tatbikat bünyesinde bir zehirlenme senaryosu, öğrenci yurdunda 250 kişilik bir zehirlenme senaryosu ve eş zamanlı olarak bir yangın senaryosu ve KBRN dediğimiz Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer vaka hadisesinde zehirlenme ve yoğun bakımdan tahliye senaryosu yaptık.  Ekip arkadaşlarımız bu konuda hazırlıklı olmalı. Allah göstermesin memleketimizde böyle bir hadiseyi ama böyle bir durumda hastanemiz hazırdır.” dedi.