Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Tokat’ta

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Tokat’ın merkezinde ve ilçelerinde kentsel dönüşüm anlamında yapılması gereken her türlü projeyi konuştuk. Bunların kararlarını aldık ve inşallah hızlı bir şekilde bu süreçleri hem vekillerimiz hem bizler takip ediyor olacağız.” dedi.

            Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Tokat’a geldi. Bakan Kurum’u Tokat Havaalanı’nda Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Küsbeci, Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Yusuf Beyazıt ve il protokolü karşıladı. İlk olarak Tokat Valiliğini ziyaret eden Kurum, daha sonra AK Parti milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı ve merkez ile ilçe belediye başkanlarıyla basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

            Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, Tokat’a ilişkin, ilçelerin ve belediyelerin sorunlarını istişare ettiklerini ve konulara ilişkin kararlar aldıklarını aktardı.

            Toplantıda konuşulan konular ve alınan kararlara ilişkin bilgi veren Bakan Kurum şunları kaydetti:

KALEDİBİ MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

            “Tokat Merkezde Kaledibi Mahallesi uzun yıllardır süre gelen kentsel dönüşüm problemi var. Bu alan riskli alan ilan edilmiş. Bu alanda şehrin kültürüne mimarisine uygun yaklaşık 350 konut inşa edeceğiz ve bu konutlar tamamen yerel mimariye uygun üç katlı dışı ahşap, çatılı bizim kültürümüzü değerlerimizi yansıtan bir proje olacak. Aynı şekilde oradaki kayalardan gelen riski de bertaraf edecek.

AFAD Genel Müdürlüğü Başkanlığımızla bu konu görüşülecek buna ilişkin gerekli tedbirlerin alınması noktasında her türlü girişimi yapacağız. Oradaki vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemek adına kentsel dönüşüm projemizi orada başlatmış olacağız. Bu proje Tokat’ın Kalesi etrafı kültürel anlamda değerlerin daha da yukarıya çekecek çok önemli bir proje olacak.

GÜMENEK MİLLET BAHÇESİ OLACAK

            Gümenek mesire alanı yaklaşık 267 dönüm, bu alanı Tokat’ın millet bahçesi olması için yeniden düzenleme projesini başlatacağız. Bu düzenleme içinde 9,5 km bisiklet yolu, yürüyüş yolları, millet kıraathanesi gençlerimizin, bölgenin vakit geçirebileceği bir millet bahçesi olması için hızlı bir şekilde belediyemiz ve bakanlığımız birlikte bu projeyi yapıyor olacağız. Bu proje kapsamında ve kentsel dönüşüm projesi kapsamında Belediyemize gerekli hibe ve kredi desteği de yine bakanlığımızca sağlanacak.

BEY HAMAM VE BEY SOKAKLARINA SAĞLIKLAŞTIRMA

            Yine Tokat Merkezde Bey hamam ve Bey Sokaklarının Sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında iyileştirmelerini yapacağız. Burayı da yerel kültüre mimariye uygun şekilde dış cephelerinin tadilatlarını yapıp burayı kültürel, sosyal içerikli bir sokak olması noktasında belediyemize destek olacağız ve burayı da çok kısa zamanda inşallah yapıyor olacağız.

YENİ SANAYİ SİTESİNE İLİŞKİN BİLGİ

            Şehir merkezinde yeşil sanayi diye bilinen alanın 267 dönüm alana rezerv olarak bir kooperatifimiz var. Bu kooperatifimize Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzce bir arazi tahsisi sağlayacağız ve bedeli mukabilinde bu arazinin taşınması sanayinin dönüşümü içinde destek olacağız ve şehir merkezindeki araziyi inşallah çok kısa zamanda şehir dışına taşıyarak şehrin nefes alacağı alanlar üretilmesi noktasında da girişimimiz olacak.

ÇÖP AKTARMA İSTASYONLARI

            Yine Tokat ilimizin ve ilçelerimizin çöp sorununu aşacağımız çöp aktarma istasyonlarını yapacağız. Böylelikle altı bölgede çöp aktarma istasyonlarını yaptığımız zaman Tokat’ın ilçeleri ile birlikte hiçbir şekilde çöp sorunu kalmayacak. Biz bu aktarma istasyonlarında ilçelerimizin köylerimizin çöplerini toplayarak bertaraf tesisine düzenli depolama tesisine göndermek için yine bu projeyi de yapacağız.

KATI ATIK DÜZENLEME TESİSİ

            Tokat, Turhal, Zile, Pazar katı atık düzenleme tesisi ihalesini de gerçekleştireceğiz ve bu iki ihaleyle birlikte hem düzenli depolama hem de katı atık bertaraf noktasında Tokat’ın hiçbir problemi sorunu kalmayacak.

            Büyük ilçelerimizden biri Turhal da dönüşüm projemiz var. Osman Gazi Mahallesine 200 tane rezerv konut üreteceğiz, bu konutlarda yine bizim az katlı 4-5 katı geçmeyecek kültürümüze uygun projeler olacak. Kova ve Camii- Kebir mahallelerinin dönüşümüne etap etap başlayacağız.  Orada yaklaşık 1300 hak sahibi vatandaşımız var, 300 tanesi de ticaret olmak üzere 1700 hak sahibimiz var. Bu hak sahiplerini taşıyacağımız etaplar halinde projeyi de geliştiriyor olacağız. Koca ve Camii Kebir mahallelerinin dönüşümünü de kısa sürede halletmiş olacağız. Yine Turhal ilçemizde atık su arıtma tesisi projemiz var. Bunun da proje safhası son aşamaya geldi. Bununda önümüzdeki süreçte ihalesini yapıyor olacağız.

            Erbaa çevre düzeniyle alakalı bir talebimiz var. Bu talep ile alakalı Belediye Başkanımız Erbaa Nüfusu 90 bin, yazın bu daha da fazla oluyor. Nüfusun büyüme öngörüsü çerçevesinde şehrin düzenli gelişimini sağlayacak çevre düzeni değişikliği talebi var, bu talebi de olumlu karşılayarak Erbaa’nın düzenli büyümesinin önünü açacak planlamayıda yapıyor olacağız.

            Yine Almus ilçemizde bisiklet yolu içinde 3 km bisiklet yolu yapacağız ve o bisiklet yoluyla da şehrin nefes alacağı yaşayanların ilçe etraflarından da gelecekleri bisiklet ve yürüyüş yollarının olduğu bir düzenleme de yapacağız. Tokat’ın merkezinde ve ilçelerinde kentsel dönüşüm anlamında millet bahçesi, bisiklet yolu, düzenli depolama atık su arıtma tesisi anlamında yapılması gereken her türlü projeyi konuştuk. Bunların kararlarını aldık ve inşallah hızlı bir şekilde bu süreçleri hem vekillerimiz hem bizler takip ediyor olacağız.”

YEŞİLIRMAKTAKİ BALIK ÖLÜMLERİ

            Daha sonra Yeşilırmak’taki balık ölümleriyle ilgili açıklama yapan Bakan Kurum, yapılan ilk incelemelere göre suda zehirli maddeye rastlanmadığını belirterek, “Yeşil Irmakta Amasya’da toplu balık ölümleri meydana geldi, bakanlığımız birimleri ÇED Genel müdürlüğümüz sahada gerekli inceleme ve denetimleri yapıyorlar. Bakanlığımızın gezici laboratuvarı şuan sahada gerekli numuneleri aldılar. Ölen balıklardan da numune aldık, bunları da Ankara’daki ilgili laboratuvara gönderdik. İki gün için de neticeleri çıkacaktır. Ancak gözüken o ki; suda herhangi bir kirlilik veya zehirli maddeye rastlanmadı. Balıkların tahlil sonucuna göre de bunu yeniden açıklayacağız. Gözüken yağışların fazla olması ve toprakların akarsulara, nehirlere kayması sebebi ile de balıklarımız zarar gördü gözüküyor, tabi bu iklim değişikliğinden kaynaklı nehirlerin debisinin düşmeside yine balık ölümlerine bir etken olarak gözüküyor, ancak laboratuvar neticesinde de daha net bir bilgi vereceğiz.” diye konuştu.

PLASTİK ŞİŞE UYGULAMASI DA YOLDA

            Bakan Kurum daha sonra gündeme ilişkin sorulan soruları cevapladı. Plastik poşet uygulamasından sonra şişe ve kaplar için de uygulama geleceğini duyurdu. Bakan Kurum, konuya ilişkin, “Kanun resmi gazetemizde yayınlandı ve 1 Ocak 2019 tarihi itibari le plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 0,25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını kişi başı 440 âdete geliyor, bunu çok kısa zamanda düşürmeyi hedefliyoruz, kırk adetlere kadar düşürmeyi hedefliyoruz.O manada çevreyi korumak adına plastik poşetlerin ücretlendirilmesi bizim için çok büyük önem arz ediyor. İnşallah 2019 itibariyle de başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz. Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton kaplara ilişkinde yine plastik kaplara ilişkinde yeni bir uygulama geliyor. Uygulamayla birlikte bunu piyasaya süren firmalardan bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar pet şişe, cam şişe başına, bizde bunların toplanması ve sıfır atık sisteminde geri dönüşümüne ilişkin bir sistem kurup bu sistemde harcayacağız. Biz artık atmamayı öğrenmemiz gerekiyor, sıfır atık sistemi ile 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz ve vatandaşımızı da gençlerimizi çocuklarımızı yaşlılarımızı dabu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇANAK ANTENLERİN TOPLANMASI

            Çanak antenlerin toplanmasına ilişkin bir çalışma olduğunu belirten Bakan Kurum, “Çanak antenlere ilişkin bir yönetmeliğimiz var. Yani bu çevre kirliliğine sebep olan çanak anten olabilir, tabela olabilir bunların toplanmasına ilişkin gerekli belediyemizde de gerekli denetimleri yaparız. Bunların toplanıp çatıya alınması zaten zorunlu inşallah o süreci de Belediyemizle beraber takip ederiz. Aslında bu bizim sokak sağlıklaştırma projelerimizde bu anlamda çok önemli, o sokaktaki tabela kirliliği, oradaki antenlerin, kabloların cepheye sokağa verdiği görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak içinde bu projeler bizim için çok önemli inşallah iki caddede de bu iyileştirmeyi yapmış olacağız.” diye konuştu.

Bakan Kurum, Valilik ziyaretinin ardından Mevlevihane ve Bey Sokağı’nda tarihi mekanları gezdi. Halit Sokağı’nda 60 tarihi binanın restore edilmesi amacıyla devam eden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. “Kaledibi Kentsel Risk Alanı Dönüşüm Projesi’nin” yapılacağı bölgeyi yerinde inceledi. Deveciler Hanı’nı ziyaret eden Bakan Kurum, çocuklara oyuncak hediye etti. Takkeciler Cami şadırvanı yanında bulunan çay bahçesinde vatandaşlarsa sohbet ederek çay içen Bakan Kurum, daha sonra emeklilere yönelik olarak yapılan TOKİ konutlarını gezdi. Son olarak Millet Bahçesi yapılması öngörülen Gümenek Mesire Alanı’nı gezen Bakan Kurum, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’dan bilgi aldı.