Pts. Oca 27th, 2020

İŞKUR Kampüste

3 min read

Türkiye İş Kurumu tarafından gençleri üniversite hayatından sonra işgücü piyasasına hazırlamak amacıyla etkinlikler düzenleniyor.

‘İŞKUR Kampüste’ sloganı ile 81 ilde gerçekleştirilecek İŞKUR- öğrenci buluşmaları kapsamında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksekokulu bünyesinde program gerçekleştirildi.

Bu misyon çerçevesinde Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, GOP Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, GOP Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Alhan, İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık, Tokat SGK İl Müdürü Turgut Pekdemir ve Tokat MYO Sekreteri Ümit Çukurçayır’ın katılımı ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksekokulu içerisinde stant açıldı.  2 gün açık kalan stantta öğrenciler Kurum hizmetleri, girişimciliğin önemi ve işgücü piyasası hakkında bilgilendirildi.

 

Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada;

“Çalışabilir yaş aralığında olan bağımsız nüfusun, çocuk ve yaşlılardan oluşan bağımlı nüfustan fazla olduğu dönem Demografik Fırsat Penceresi olarak tanımlanmaktadır. Ülkemiz demografik fırsat penceresini 2010 yılında yakalamış olup 2040’lı yıllarda ülkemizde bağımsız nüfus oranı bağımlı nüfus oranından fazla olacaktır. Başka bir ifade ile ülkemizde genç ve dinamik nüfus oranı 2040’lı yıllara yüksek olacak, 2040’tan sonra azalacaktır. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, eğitim hayatından sonra işgücü piyasasına hazırlıklı olması, ülkemizin küresel ekonomi sıralamasında ilk 5 ülke içerisine girme sürecinde büyük öneme sahiptir. Nitekim ülkemizin ilk beş ülke arasına girebilmesi için insan kaynaklarımızın iyi yönetilmesi, doğru yönlendirilmesi, bilime ve teknolojiye önem verilerek eğitilmesi önemlidir. İşverenler Endüstri 1.0 döneminde personellerinde sadece beden gücüne ihtiyaç duyarken, Endüstri 4.0‘ın yaşandığı günümüz dünyasında sahip olunan eğitim düzeyinin yanında analitik düşünce yeteneğine sahip, kendini doğru ifade edebilen, sorumluluk alabilen, eleştirel düşünce yapısına sahip, yeniliklere açık ve teknolojiyi iyi kullanabilen kişiler işverenlerce daha fazla tercih edilmektedir. Türkiye İş Kurumu olarak bizler de gençlerimizi üniversite hayatından sonra işgücü piyasasına hazırlamak amacıyla etkinlikler düzenlemekte, özgeçmiş (CV) hazırlama ve mülakat teknikleri gibi konularda gençlerimizi bilgilendirme çalışmaları yürütmekteyiz. Bu misyon çerçevesinde Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak GOP Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, GOP Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Alhan, İl Müdürü Bekir Fındık, Şube Müdürü Hüseyin Kılıç, Tokat SGK İl Müdürü Turgut Pekdemir ve Tokat MYO Sekreteri Ümit Çukurçayır’ın katılımı ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksekokulu içerisinde stant açmış bulunmaktayız. 2 gün açık kalan standımızda öğrencilerimiz Kurumumuz hizmetleri, girişimciliğin önemi ve işgücü piyasası hakkında bilgilendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Paylas:
0